Blog

Rýže

Kde by byl svět bez rýže! Jedná se o nejdůležitější obilovinu světa a pro větší polovinu lidstva hlavní příjem potravy. A dokonce vám pomůže i zhubnout.

Rýže a hubnutí: Podstatné je GI a druh rýže

Pro Číňany a Japonce je rýže denním chlebem. Možná i proto nemívají takový problém s nadváhou jako my, Češi, s poctivými domácími knedlíky. Rýže má prostě něco do sebe a skutečně se hodí do zdravého jídelníčku, o tom není pochyb. Je zdrojem komplexních sacharidů – škrobů, které působí v těle jako vláknina. Navíc neobsahuje téměř žádný tuk (0,2-0,5 g na 100 g vařené rýže), je bez cholesterolu a je lehce stravitelná, takže se hodí pro děti, starší osoby i v rámci různých zdravotních diet.

Abyste udělali z rýže toho nejlepšího spojence při hubnutí, musíte na to chytře. Důležité je hlídat si nejen množství, ale také vybírat si vhodné druhy rýže. Vybraný typ rýže ovlivňuje hodnotu glykemického indexu (GI). Ten nám říká, za jak dlouho dobu se zvedne hladina cukru krvi. Čím nižší GI je, tím se cukr dostává do těla postupně a pocit zasycení je delší – jednoduše řečeno to znamená, že tím déle nebudete mít hlad. Navíc se vám sníží i chutě na sladké a chráníte své tělo před rizikem cukrovky. Jaké typy rýže  tedy vybírat?

Tyto druhy rýže vám pomohou zhubnout

Parboiled (GI 47)

Rýže parboiled se zpracovává oproti bílé rýži speciální technologií – a to opracováním v horké páře při vyšším tlaku. Výsledkem je, že v jednotlivých zrníčkách zůstanou takřka všechny potřebné látky.

Basmati (GI 50)

Jedná se o nejušlechtilejší typ rýže. Pěstuje se na úpatí Himalájí a je zavlažována ledovcovou vodou. Je typická díky svým dlouhým zrnům a příjemně oříškové chuti. Mezi lidmi se těší oblibě také díky lehké stravitelnosti. A to nejlepší na závěr – basmati znamená v překladu z hindštiny „královna chutí“.

Hnědá rýže – Natural (GI 54)

Z  hnědé rýže nejsou průmyslově odstraněny otruby, tudíž obsahuje oproti bílé variantě daleko větší množství vlákniny, vitamínů a minerálů. Má v sobě také mnohonásobně více nenasycených mastných kyselin a obsahuje větší množství rostlinných bílkovin. A thiamin, který v ní najdete, nejenže napomáhá lepšímu trávení, ale také přispívá k dobré náladě.

Divoká rýže (GI 35)

Není rýže jako rýže. I přesto, že je tento název vžitý, ve skutečnosti se jedná o semena severoamerické vodní trávy. Zrnka jsou štíhlá, dlouhá a tmavá. Oproti klasické rýži obsahuje vyšší množství bílkovin, vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálních látek – především hořčíku, draslíku, zinku, fosforu a železa. A do redukčního jídelníčku se rozhodně hodí!

Tu zrno, tam zrnko – jaké je ideální množství?

Kromě hodnoty GI byste si měli hlídat i správné množství rýže. Na jednu porci přílohy, například k obědu si odměřte přibližně 50–70 g nevařené rýže. Pokud vaříte rýži jako hlavní jídlo, můžete porci navýšit na 100 g. I přesto, že je rýže zdravá, nemusíte jí sníst přece kotel.

Nezapomeňte na kvalitní bílkovinu. Abyste měli plnohodnotné jídlo, chce to přidat i bílkovinu – nejlépe libové drůbeží maso či rybu. Můžete sáhnout i po bezmasé variantě – sýr (vyhněte se těm tučným), tofu či sójová náhražka masa. Pořádná dávka zeleniny je samozřejmostí!

Proč byste si ji měli dopřát – a to zejména v natural verzi?

  • Podporuje vylučování vody a škodlivin usazených v organismu.
  • Působí preventivně i proti vzniku ledvinových kamenů.
  • Je lehce stravitelná, takže se hodí i při onemocnění zažívacího traktu
  • Pročišťuje žaludek i střeva.
  • Snižuje riziko rakoviny tlustého strava, prsu i prostaty.
  • Neobsahuje lepek, takže se hodí i pro celiaky.
  • Pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru. Je vhodná i pro diabetiky.
  • Obsahuje vitamíny a minerály, které zlepšují stav vlasů, nehtů, kostí a kůže.
  • Působí preventivně proti vzniku srdečních a cévních onemocnění.
  • Nezpůsobuje plynatost, takže se hodí i pro malé děti (a kojící matky).

 

Zdroj: https://www.fitdieta.cz/ryze-a-hubnuti