Blog

Co napadne ženu, když se rozhodne začít cvičit

Trochu odbočím. Při přípravě systému cvičení mě prolétlo hlavou, co jako první napadne ženu, která si už nevzpomíná, kdy naposledy cíleně cvičila, protože prostě „nebyl čas“. Najednou tělo ohlásí problém se zády a nastane okamžik rozhodnutí – „už opravdu musím začít se sebou něco dělat“. Jako první se nabízí klasická věta.

Nemám co na sebe

Jelikož taková žena nechodí nikam do posilovny a vůbec tomu pohybu nikdy moc nedá, vlastní pouze domácí oblečení, chlupaté ponožky a pár firemních triček od manžela z práce. Nějaké sportovní boty by se našly, ale mají zrovna zelenou podrážku, protože je používá na zahradu. Nedá se nic dělat, musí na nákupy.

Tady bych rozdělila ženy do dvou skupin:

  1. První skupině záleží na tom, jak vypadá, a přípravě na cvičení věnuje maximální pozornost. Proleze internet, Cosmopolitan, případně časopis Dieta, který si koupí v marné naději, že se přeci jenom chytne. S plnou tašku drahého oblečení si doma před zrcadlem kombinuje outfity a poté unaveně usedne s dvojkou červeného k televizi s pocitem spokojenosti. Začátek cvičení odloží, až se z toho vzpamatuje.
  2. Druhá skupina proleze skříně a vytáhne seprané tričko, které před lety bylo vrcholem sportovní módy. Uzná, že už sice není nic moc, ale že se to pořád dá. Do cvičebních kalhot se nevejde. Vyzkouší několik vytahaných tepláků a podobně elegantních variant až nakonec skončí v Lidlu. S plnou taškou originál Crivit určitě funkčního oblečení se postaví v ložnici před zrcadlo. Narve se do legin, které na letáku měla čtyřicetikilová modelka. Vypadají nějak jinak a navíc v nich začíná být vedro. Za ty peníze to ale skousne a mrskne s nimi zpět do tašky. Pro dnešek stačilo.

Po dvou měsících se podaří vyřešit otázku oblečení a se sportovní taškou najednou stojí před domem. Co teď? Kam má začít chodit cvičit? Vzpomene si na diskuze z internetu a sedánky s kámoškami a rozhodne se konat. Nabízí se několik možností, co může žena udělat:

  1. V záchvatu náhlé aktivity vtrhne do nejbližšího fitness centra a koupí strašně drahou permanentku i s trenérem navrch. Když vyleze zpět na chodník, uvědomí si, co udělala a začne přemýšlet, jak dlouho bude trvat, než to všechno vychodí a kde na to vezme čas.
  2. Vykoupí v knihkupectví všechny knihy, které mají v názvu něco jako „zdravá záda jednou provždy nebo záda bez bolesti za týden“. Doplní je videi na DVD s šíleně hubenou a šťastnou cvičitelkou v naději, že teď už to bude jiné. Doma pochopí, že půlce cviků nerozumí. Chvilku zkusí listovat a nějak máchat rukama podle obrázků. Snahu o spuštění DVD v obýváku hatí zbytek rodiny, který okupuje televizi. Někdy se smilují a nechají mamku cvičit, mají z toho druhé vánoce. Jediný prostor v malém bytě, kde je klid, je ložnice. Uchýlí se tedy tam. Na notebook položený na posteli je špatně vidět a z pidiprostoru mezi skříní a postelí má omlácené nohy. Nakonec si řekne, že to nemá zapotřebí.
  3. Nechá se ukecat kamarádkou, která chodí pravidelně na úžasné báječné cvičeníčko k nim do sokolovny. Hodinu pak pobíhá po tělocvičně jak zmatená včela a druhý den je ráda, že vyleze do patra.

Výsledkem jsou ztracené iluze a ztráta motivace. Nebojte se hledat, co vám sedne nejvíce. Najdou se i příjemná klidná cvičení a třeba začnete i s jógou. Podle svých možností, fyzických dispozic a věku.

LH

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *