Blog

Ženské hormony a klimakterium

S tímto tématem se u sebe ve studiu často setkávám, a proto jsem se rozhodla sepsat poznatky a zkušenosti do jednoho článku, který je možno prakticky doplňovat.

Hormony obecně v našem životě hrají zásadní roli, působí jako přenašeči informací a jsou důležité pro souhru tělesných funkcí. Pokud se někde tvoří málo nebo hodně, vždy se to na našem těle projeví.

Kde všude se tvoří hormony

 • Hypothalamus a hypofýza – TSH, ACTH, FH, LH, prolaktin
 • Štítná žláza – T4 thyroxin a z něj přeměnou T3 trijodthyronin
 • Nadledvinky – stresové hormony adrenalin, kortizon/kortizol, DHEA, v malém množství progesteron
 • Vaječníky a varlata – pohlavní hormony, estrogeny (estron, estradiol, estriol), testosteron a progesteron (pozn. estrogeny se objevují i u mužů a testosteron u žen).
 • DHEA – de-hydro-epi-androsteron – reguluje mnoho oblastí látkové výměny. Je jen na předpis a není přírodní alternativa.

Ženské pohlavní hormony jsou zodpovědné za správný průběh menstruačního cyklu. Pokud není správná hladina hormonu estrogenu, nespustí se ovulace (uvolnění vajíčka z folikulu). Pokud není správná hladina progesteronu, sliznice po ovulaci nenarůstá a vajíčko není schopno se uchytit.

V tomto článku se chci věnovat především tématu – menopauza. Ženy v tomto období by měly zajímat hodnoty dvou ženských hormonů a to estrogenu a progesteronu.

Estrogen produkují nadledvinky, tukové buňky, tuková tkáň a játra. Progesteron – pohlavně neutrální hormon, tvoří se v žlutém tělísku (útvar, který zůstává po vajíčku ve vaječníku), trochu v nadledvinkách. Je předchůdcem kortizolu/kortizonu, testosteronu a estrogenu.

Hladina hormonů v ženském těle se může ocitnout v nerovnováze již mezi 30-50 roky v závislosti na mnoha faktorech. Je zajímavé, že i bez ovulace žena krvácí, takže ani neví, že nevzniká žluté tělísko a tím pádem nevzniká progesteron. Když jsem se pídila po informacích, zdá se, že by mohla být špatná domněnka, že tělo neprodukuje v tomto období ženské hormony. Ve skutečnosti tělo produkuje jen o něco méně estrogenu (problémy mohou mít ale např. velmi štíhlé ženy, protože estrogen se přeměňuje v tukové tkáni a také ženy s výraznými návaly a suchostí pochvy). Na druhé straně hladina progesteronu klesá ještě dříve a v menopauze se pak rovná nule. Poněvadž se hormony doplňují, v důsledku nedostatku progesteronu dochází k nerovnováze a vede k estrogenové dominanci.

Estrogenová dominance

Příznaky nadbytku: migrény, zvyšování hmotnosti, ukládání tuku na břiše a hýždích, zadržování vody, trombózy, cévní problémy, poruchy autoimunitního systému, onemocnění žlučníku, studené ruce a chodidla, vnitřní neklid, cysty, silná nebo prodloužená menstruace, ztráta libida, myomy, změny ve stěru.

Progesteron

Je nepostradatelný pro emocionální rovnováhu, koncentraci, výkonnost, spánek. Posiluje cévy, je důležitý pro tok krve, srdce, snižuje možnost embolie a trombózy, zlepšuje kvalitu pokožky, nehtů, kosti, osteoporózu, zvyšuje energetický metabolizmus, vyplavuje z těla přebytečnou vodu, reguluje krevní tlak, normalizuje srážlivost krve, má vliv na močový měchýř a zabraňuje onemocnění žlučníku, zlepšuje využití hormonů štítné žlázy a chrání ji před zánětem. Normalizuje hladinu cukru a reguluje hospodaření ze zinkem a mědí.

U žen ochabuje okolo 35 roku věku. Nerovnováha mezi progesteronem a estrogenem často nastává už mezi 30-45 rokem.

Progesteron potřebuje každá žena, ať už s dělohou nebo bez ní, s vaječníky nebo bez nich.

Nedostatek progesteronu

Nedostatek progesteronu – poruchy funkce štítné žlázy, srdečního rytmu, poruchy paměti, bolesti hlavy, deprese, emocionální nevyrovnanost, zapomnětlivost, poruchy spánku, ztráta libida, výkonnosti, kolísání krevního tlaku, nárůst váhy a osteoporóza, PMS, bolesti při menstruace či prodloužené krvácení, ukládání vody, otoky, cysty, myomy, problémy s močovým měchýřem, kolísání nálad.

Nejdůležitější úlohou progesteronu je vyvažovat účinky estrogenu (a proto je velmi prospěšný při estrogenové dominanci). Progesteron má ale vliv na fungování mnoha orgánů a tkání v těle. Ovlivňuje tkáně v děloze, čípku, vagíně, má vliv na celý endokrinní systém, metabolizaci tuků, fungování hormonů štítné žlázy, zadržování vody, syntézu myelinové pochvy u nervových buněk, na kostní buňky, termoregulaci, imunitní systém, či vývoj embrya plodu při těhotenství. Přebytek nezpůsobuje žádné problémy.

Klimakterium

 • Premenopauza, 35-45 let, trvá v průměru 5 let, může ale trvat i třeba 10. Do nástupu nepravidelných cyklů, chybí ovulace.
 • Perimenopauza. Klimakterium. Trvá rok do posledního krvácení. Nastupuje zpravidla kolem 45 roku. Napřed se snižuje hladina progesteronu a poté estrogenu.
 • Menopauza

Základní symptomy kromě změn v cyklu je deprese, sklíčenost, návaly horka, závratě, bušení srdce, sucho v pochvě, poruchy spánku, náhlé zestárnutí pleti, únava, nadváha, svalové a kloubní potíže, poruchy funkce močového měchýře a štítné žlázy a problémy se žlučníkem.

Prožívání tohoto období se u každé ženy liší a to velmi výrazně. Některé jím projdou ani neví jak, za to některé si ho „krásně užijí“. Proto bych velmi zdůraznila pravidlo – to co vyhovuje jedné, nemusí být pro druhou úplně vhodné.

Ženy v žádném věku nepodstupují tolik operací jako od 40 let dále, nikdy jindy je nepronásleduje takový strach z rakoviny. Nikde v ordinaci se až na výjimky a zvláštní důvody včas preventivně nezjišťuje, jaký hormon tělu chybí a nedoplňuje se bioidentickými hormony. Nebo i zjišťuje, ale jsou ženě nabídnuty hormony chemické. Pokud se například objeví nádor na prsu, většina jich je hormonálně podmíněných a to právě z důvodu estrogenové dominance. Proč se hladiny hormonů nesledují preventivně třeba od 30 let?

Dnes víme, že estrogen klesá s věkem pomaleji než progesteron, proto estrogenová dominance je obvyklým stavem v období kolem menopauzy. Navzdory tomu klasická medicína až donedávna vysvětlovala příznaky premenopauzy a menopauzy jako důsledek snížené tvorby estrogenu. Alternativní přístup nabídl medicíně Dr. John Lee, podle kterého je menopauza v první řadě zapříčiněná poklesem hormonu progesteronu. Jeho hladina se věkem snižuje rychleji než hladina estrogenu, což vede k narušení optimálního poměru obou hormonů ve prospěch estrogenu. Menopauza je tak ve skutečnosti způsobená ne nedostatkem, ale převahou estrogenu, kterou klasická hormonální substituční terapie jenom zhoršuje, a kterou je potřebné léčit přírodními progesteronovými přípravky.

Chemické léky s hormonálním působením mohou v těle vyvolat nesprávné reakce a chovají se v těle v rozporu se svým určením. Vhodnější jsou bioidentické hormony, které ale v ČR nejsou používány a lékaři jsou jako alternativní metody nepřijímány. Sice se objevují první vlaštovky pražských new age klinik, které nabízejí krémy s bioidentickými hormony hlavně pro ženy v klimakteriu, ale jejich cena je pro „běžnou“ ženu dlouhodobě neudržitelná.

Poznámka: velmi mi vadí, že se u nás nepoužívají i bioidentické hormony pro štítnou žlázu, které jsou v Americe běžně (na předpis) dostupné. Snažím se kolem tohoto tématu v současnosti najít další informace a určitě se tomu budu věnovat nadále. Je také zajímavé sledovat, že cholesterol je základním stavebním kamenem u pohlavních steroidních hormonů a v žádném případě není nepotřebnou látkou. Ve starším věku vlivem snížené tvorby těchto hormonů zůstane nezpracován, tudíž jeho hodnoty jsou vyšší a začne se pilulkami snižovat. Vedlejším účinkem snižování hladiny cholesterolu v krvi je snižování draslíku (porucha funkce srdce, bolesti svalů, impotence, snížení výkonnosti…). Také štítná žláza může pracovat málo nedostatečným množstvím progesteronu.

Hormonální nerovnováhu v těle narušují: antikoncepce, diuretika, prášky na spaní, léky na překyselení žaludku, betablokátory, syntetické kortizony, antidepresiva…

Tak co teda

Jak jste na tom s hormony, můžete nejlépe zjistit z laboratorních testů. Pokud vám je lékař nechce udělat, můžete si je zaplatit. Pokud nechcete ani jedno z toho, musíte zkoušet a naslouchat svému tělu.

Musím ale na druhou stranu podotknout, že některým šťastným ženám stačí skutečně doplnit jen estrogen (přírodní fytoestrogen) a jsou v pohodě. Mým pozorováním jsou to hlavně ty se silnými návaly. Jiným to ale nestačí. Většinou jsou to takové, co si za svého „mladšího období“ prožily i nějaké ty gynekologické starosti a psychické zátěže. Těm může chybět právě hlavně progesteron, ale třeba také oba dva, jelikož se doplňují.

Z praxe

Kterým ženám chybí nejčastěji progesteron: při nedostatečné funkci štítné žlázy, při migrénách, cystách a myomech, astmatu a dýchacích potížích, psychických potížích a poruchách spánku, při poruchách paměti, myšlení, neplodnosti, depresích. U osteopenie (předstupeň osteoporózy) chybí progesteron a hormon DHEA. Při slabosti močového měchýře chybí progesteron i estrogen.

Přírodní alternativy

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenním účinkem. Významný je proto i jídelníček, který přirozeně obsahuje tyto látky. Vyskytují se třeba i v pohance, soji, mateří kašičce, pylu, cizrně, čočce, hrachu, fazolích, burských oříšcích, v klíčkách vojtěšky, semínkách lnu setého a dalších. Strava je v tomto období velmi důležitou částí, budu se jí věnovat samostatně. V přeměně fytoestrogenů v těle je totiž důležitý střevní mikrobiom.  Pokud budeme jíst kvalitně, doplníme vitamíny a minerály přirozeně. Pokud to je se stravou horší, doporučuji doplňování hořčíku, vápníku, železa, zinku, selenu. Z vitamínů C, D, E, B6, B12. Dále jsou vhodné omega 3-6 nenasycené mastné kyseliny a L-arginin.

Na trhu je velké množství přípravků na klimakterium, využívají především sóju, červený jetel, šalvěj, anděliku, chmel otáčivým, ploštičník hroznatý, macu apod. Nejsem příznivec fytoestrogenů ze sóji z důvodu jejího vlivu na funkci štítné žlázy.

Byla bych opatrná v užívání při rodinné zátěži rakoviny prsu. jelikož většina z nich je hormonálně podmíněných v důsledku estrogenové dominance. Objevila jsem ale v poslední době některé publikované informace, které tyto obavy nepotvrzují. Např.:  Současné názory na ochrannou roli izoflavonů vůči karcinomu prsu jsou spíše zdrženlivé. Izoflavony jsou ve vztahu k prsům a děloze považovány za bezpečné, vzhledem k tomu, že jejich dlouhodobé užívání nezvyšuje mamografickou hustotu prsní tkáně ani neovlivňuje endometrium (citace – Fytoestrogeny a jejich využití v menopauze prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík, PharmDr. Lucie Sosvorová, Interní medicína v praxi).

Já ženám ve studiu nabízím a ve své praxi s úspěchem používám tinkturu jeřáb ptačí květ. U jiných jsem se nesetkala s takovými výsledky. Co se týče přírodní alternativy progesteronu, tak jednoznačně wild yam, smldinec chlupatý. Na trhu je k dispozici v různých formách, já pracuji s tinkturami. Z českých luhů a hájů je to hlavně drmek obecný (který byl donedávna ale pro vnitřní užívání zakázaný), zde je třeba opatrnosti při užívání antipsychotik a antikoncepce.

V poslední době ještě pro lepší pohodu často doplňuji  o ROSALEN – směs bylin pro gynekologickou pohodu, ženskou plodnost, krásu  a duševní svěžest z řady Duhových elixírů pana Kolára.

LH

Zdroje: zkušenosti z vlastní praxe a zkoumání odborných zdrojů, kniha Přírodní hormonální léčba Anne Hild, Annelie Scheuernstuhl,  http://www.healthywomen.org/condition/progesterone, kniha Alternativa estrogenu, R. Martinová, J. Gerstungová, John Lee’s Hormone Balance Made Simple a What Your Doctor May Not Tell You About Premenopause .

Upozornění: Informace a moje názory chápejte jako možnost rozšířit si náhled na problematiku, nikoliv jako lékařské doporučení!

, , , , , ,
57 Comments
 1. Dobry den , uzivam Gynex a mazu podbrisek Cytovitalem na myom 5cm.Muzu pridat Drmek nebo Wild yam?45 let

  • Dobrý den, k výše zmíněnému bych nic nemíchala. Svízel a kontryhel, co normálně taky doporučuji, máte obsaženy v Gynexu. Zdá se mi to dobře zvolené.

 2. Dobrý den, četla jsem si veškeré dotazy a odpovědi, ale trochu se ztrácím v tom, zda při návalech denních i nočních doplňovat přírodní progesteron nebo estrogen? Děkuji předem za upřesnění.

  • Dobrý den, ze zkušenosti doporučuji – pokud jsou hlavním projevem jen návaly, tak doplňte estrogen. Za mě můj oblíbený jeřáb ptačí květ, tinktura.

 3. Dobrý den,
  chtěla bych jsem se zeptat na váš názor na přípravek Feminus. Děkuji

  • Dobrý den, tento přípravek jsem neznala, tak jsem na to mrkla na net. Není tam nic špatného, celkem vyvážená kombinace, podle mé zkušenosti některým ženám nemusí vyhovovat andělika a třeba také u vitánie jsem se setkala – i když se doporučuje – že některé ženě reagovala nepřiměřeně štítná žláza. Tak na to bych upozornila. Maca i kotvičník se třeba při menopauze také používají, ale dle mého prostě nedosahují mých představ :), ale pokud někomu sedí, tak jenom dobře. Vitamíny a minerály dodáte v kvalitní stravě. Cena se mi zdá poměrně vysoká. Ale pokud se někomu chce dávat 569 Kč na měsíc a bude to fungovat, proč ne, že.

   • Děkuji za odpověď. O tomto přípravku jsem také do této doby nevěděla, jen to na mne dnes vyskočilo na netu :-). Dle Dr. bych měla mít počínající klimakterium a jelikož rozhodně nechci brát žádné chemické hormony, hledám jinou, pokud možno přírodní alternativu, jak svému tělu pomoci. Asi bych místo uvedeného přípravku Feminus, začala užívat tinkturu z jeřábu ptačího květu.

 4. Dobrý den, děkuji za úžasný článek. Nikde jsem se nedobrala takových ucelených informací. Je mi 52 let, 4,5 roku jsem bez menstruace a trpím šílenými návaly horka. Současně s menopauzou se mi rozhodily hormony štítné žlázy a to až do té míry, že jsem zkolabovala (hodnoty byly tak vysoké, že byly neměřitelné – hyperfunkce). V současné době jsem více než rok bez léků (brala jsem thyrozol) a hladina hormonů ŠŽ je v normálu, ultrazvukové vyšetření ŠŽ je také v pořádku. Návaly ale neustupují, ani nepamatuju, kdy jsem se normálně vyspala. Vyzkoušela jsem různé druhy doplňků typu Merilin, ale bez úspěchu. K tomu se přidal problém s přibíráním na váze, ačkoliv jsem bývala vždycky až výrazně štíhlá. Také paměť si mi dost zhoršila. Nedávno jsem na internetu zahlédla přednášku, kde zaznělo „estrogenová dominance…progesteron“. A tak jsem začala hledat a narazila na Váš článek. Vůbec nechápu, že jsem takové informace nedostala od své gynekoložky. Chtěla bych se zeptat, jestli by pro mě byl vhodný wild yam a jestli je vhodnější (nebo účinnější) ve formě krému nebo tobolek. Vy uvádíte, že pracujete s tinkturami, ale ty jsem zatím nikde neobjevila. Předem velice děkuji za odpověď.

  • Dobrý den. ŠŽ je velmi častou komplikací v tomto období, jen je častější varianta hypo, tedy snížené funkce. Endokrinní systém je jako spojené nádoby. Když není někde rovnováha, reaguje někdo další v pořadí. Cílem je dostat i v tomto období tělo do rovnováhy. Mohla byste zkusit wild yam, já používám tinktury odsud: https://www.tinktura.eu/cs/pavlovy-bylinne-kapky-tinktury-z-lecivych-rostlin-bylin/3576-jam-yam-chlupaty-dioscorea-villosa-bylinne-kapky-tinktura-50-ml-8592814052976.html, je to tinktura jam chlupatý. Někdy je potřeba ale obojího, vzájemně se estrogen a progesteron doplňují a hlídají, pak je dobré přidat i jeřáb ptačí květ. Vyzkoušejte a uvidíte. Budete se pak cítit i lépe psychicky apod. Co se týče „tloustnutí“, to všechno spolu samozřejmě taky souvisí a se změnou v hormonech, endokr. systému, přichází i třeba změny stravování. Hodně se tomu věnuji teď v poslední době, výživová terapie – jíst základní potraviny v přirozené formě – maso, mléko (ano, jsem příznivec, ale kvalitního od farmáře z volného chovu a přirozeně krmeného, odsud i sýry, tvaroh, jogurt občas, kefír), domácí vejce, zelenina jen občas a jen některá, spíše je lepší dušená, omezit i ovoce (ne fruktoza), žádný cukr, omezit maximálně lepek (ideální kváskový žitný chleba)… napíšu o tom článek. Je to všechno hrozně zajímavé téma a hodně to mění, aspon z mého hlediska, náhled na stravování.

 5. Dobrý den paní Hrdličková, moc Vám děkuji za osvětu ohledně progesteronu. Mě je 47 a od 38 let procházím předčasným přechodem. Nyní již 2 roky bez menstruace a přechod naplno. Mám docela hodně návaly. Zpotím se a protože v práci je klimatizace, rychle zchladnu. U mě je to nejvíce za krkem a ramena. Je to velmi nepříjemné. Bolest za krkem teď ustoupila po půl roce díky intenzivnímu cvičení, ale stačí se zpotit a zchladnout a je to tu. Dělám co můžu, cvičím, snažím se zdravě stravovat, teď si kapu jeřáb. Mám přidat progesteron?Myslím, že by mi to mohlo pomoct od té svalové bolesti ramen a návalů. Děkuji moc za odpověď.

  • Dobrý den, asi bych s progesteronem počkala jak zabere jeřáb. Záleží jak dlouho ho už berete, měl by zabrat poměrně rychle. Potom bych případně vyzkoušela i přidat nějakou formu progesteronu. Bolest za krkem a ramena – to vypadá, že opravdu posuzujete správně. Půjde zřejmě o prochladnutí v souvislosti s pocením a klimatizací. Tady vám nezbude, než se proti prochladnutí ochraňovat. Bolest za krkem může ale také souviset třeba s pracovními nebo gaučovými stereotypy, nebo také s psychosomatikou, žitím v napětí… souvislost s konkrétní životní situací (emocí) apod.

 6. Dobrý den. Díky Vašim informacím se teprve nyní začínám orientovat v působení a vlivu jednotlivých hormonů. Děkuji za informace. Přesto prosím o radu…je mi 46 let a již rok jsem bez menstruace. Návaly se mi daří částečně tlumit prostřednictvím fytoetrogenů(Gynex). Psychicky jsem v naprostém pořádku, ale trápí mě nespavost …mozek má stále snahu „pracovat“. Měla bych se nyní zaměřit na užívání progesteronových bylin? Děkuji za odpověď. Věra

  • Dobrý den, s tímto mám poměrně zkušenost. U Gynexu trochu pozor na to, že má vliv na štítnou žlázu. Sice je v popisu přípravku uvedenou, že ji optimalizuje, což nezpochybňuji, ale jelikož jsme každá jiná, u některých z nás má stimulující účinek. Takže to chce vypozorovat. Je to jinak dobrý přípravek a pokud vám vyhovuje, je to v pořádku. Progesteronové přípravky bych zatím nepřidávala. Jinak z mých zkušeností má nespavost velkou souvislost se stavem vnitřních orgánů, především zažívacích, o podrobnostech se nebudu rozepisovat, ale základem je velmi zásadní protizánětlivá úprava stravy. Ve stručnosti: cukr pryč, mléko – jen od farmáře kvalitní kefír, občas (2x do měsíce jogurt), sýr přírodní nebo kvalitní třeba ementál, lepek co nejvíce pryč, alkohol ne, žádné pochutiny, nepřehánět to s ovocem, u zeleniny hlavně listovou apod. Dobré to podpořit tinkturami nebo bylinami na zažívání a čištění krve, hořčiny, pampeliška, ostropestřec apod.

 7. Dobrý den, jsem 40-ti letá žena cca 15 mĕsíců po odstraneni dĕlohy a vaječníků z důvodu cyst. První rok po operaci mi na přechodové problémy pomáhalo pití čaje ze sušeného jetele. Nyní návaly opět udeřily. Co byste doporučila? Je v mém případě vhodná kombinace wild yam/ráno s jetelem/večer, kterou nyní zkouším? Mnohokrát dĕkuji za odpovĕď.
  Lucie B.

  • Dobrý den, ve vašem případě je nasazení věcí zkoušení. Musíte si uvědomit, že fytoestrogen nebo fytoprogesteron vždy doplníte přibližně na 8 hodin. To znamená, že pokud berete yam ráno a s jetelem večer, je to očividně málo a nesystematicky. Pokud vám předtím vyhovoval jetel, dejte ho 3x denně. Pokud to nebude stačit, přidejte yam.

 8. Poděkování paní Hrdličkové.
  Velmi Vám děkuji za Vaše drahocenné informace a rady. Uplynul více jak měsíc od doby, co jsem se na Vás obrátila v pro mě zoufalé situaci, a dostala jsem od Vás velmi milé, laskavé, shovívavé, a hlavně úžasně účinné doporučení, dle něhož jsem vše jsem udělala…..
  Pomohla jste mi nejen svojí odbornou radou, ale též svojí laskavostí a pochopením více, než si vůbec lze představit, a jsem Vám za to nesmírně vděčná.
  Zbavila jsem se chemických přípravků, a po měsíci mohu říct, že je mi mnohem lépe……tinktury začaly zabírat a dle všeho se hormonální systém „vyladil“
  Vážená paní Hrdličková,
  přeji Vám nejen hodně zdraví, ale též hodně Božího požehnání, protože pro to, jak pomáháte ostatním lidem, je ho hodně potřeba….
  S vděčností Vaše čtenářka, která měla to štěstí…..

  • Velmi Vám děkuji za milá a krásná slova, která vždy potěší, zahřejí a dodávají víru, že nastavená cesta je správná. Přeji Vám nadále pevné zdraví, víru v sebe a svoji intuici. Hodně štěstí. LH

 9. Vlastně jsem zapomněla uvést, že stále pravidelně menstruuji a migrény se dostavují obvykle po menstruaci. Děkuji, Iva

 10. Vážená paní Lenko, velmi děkuji za Váš blog a prosím o radu. Je mi 53 let a od 38 roku – druhého porodu – trpím velmi silnými migrénami, které se posledních měsících ještě zhoršily – žaludeční nevolnosti, extrémní 3-4 denní bolesti, vysoký krevní tlak..Jsem zoufalá. Vzhledem k tomu, že mi hodně otékají prsa, špatně spím a jsem plačtivá, usuzuji, že by se mohlo jednat o estrogenovou převahu. Návaly netrpím. Doporučila byste mi užívání smldince, nebo kombinaci dalších bylinek? Děkuji za odpověď, zdravé dny přeji. Iva

  • Dobrý den, u vás by mohly být migrény způsobeny hormonálními změnami. Myslím, že uvažujete logicky a správně. Na vašem místě bych zkusila smldinec nebo drmek, aby se stav vyrovnal. Podle reakce organizmu bych se zařídila potom dál. Určitě by vám pomohla úprava stravy, tělo pak reaguje trochu jinak. Mně je blízký styl paleo stravování.

 11. Dobrý den,
  předem chci poděkovat za takto celistvé informace v jednom článku, příroda je opravdu mocná!
  Nyní bych vám ráda položila dotaz ohledně správné kombinaci přírodních přípravků, které jsou zde zmiňovány.
  Je mi 45 let a již 3 měsíce nemám ovulaci a menstruaci, důvodem je dle mého lékaře pokles tvorby hormonu progesteronu, který mi pravděpodobně způsobil výskyt několika 1cm polypů . Polypy byly úspěšně odstraněny (začátek dubna 2019) a nyní mi lékař doporučuje jako prevenci proti tvorbě nových polypů nitroděložní tělísko Levosert, které v daném místě zajistí přítomnost hormonu progesteronu, což je pro mě zatím nepřijatelná metoda léčby (možná třeba postupem času změním názor, jako paní zde ve vašich dřívějších dotazech). Problematika chybějícího progesteronu je pro mě nová věc, a teprve se začínám probírat možnostmi léčby. Každopádně i z úst lékaře zaznělo chybějící progesteron, takže dle toho, co jsem se dodnes dočetla trpím estrogenovou dominancí, což způsobuje skoro vše “špatné”.
  Ráda bych vás tímto požádala o “radu na míru”, anebo je-li vám to milejší, prosím o zhodnocení mého výběru produktů, které se chystám užívat, abych se zatím tělísku vyhnula.
  Určitě mě zde zaujal smldinec (tedy Wild Yam), bohužel jsem ale zatím neobjevila formu tinktury, pouze kapsle.
  A pak Drmek ( zaujala mě jeho schopnost podpory ovulačního procesu, právě absence ovulace způsobuje nedostatek progesteronu a tudíž tvorbu polypů).
  Chtěla bych vás požádat o radu, jestli jsem vybrala dobře a pokud bych mohla přidat další přírodní produkty či bylinky, prosím o radu jaké. Netuším, jestli se dá progesteronem předávkovat, tudíž si sama vybrat netroufám. Jinak, denně užívám B komplex, hořčík. Mé BMI je 21,6, váha 60kg, výška 168cm, mám zdravý a vyvážený jídelníček bez průmyslově vyrobených potravin, dostatek tekutin, cvičím pravidelně jógu, jsem aktivní.
  Děkuji předem za odpověď. Katka.

  • Dobrý den, vámi vybrané výrobky bych určitě schválila. Akorát bych nebrala oba najednou, buď jeden nebo druhý. Ve vašem případě bych vybrala Wild Yam, mám také raději tinktury a já odebírám od firmy Bylinné Kapky, tinktura.eu (webovky), tam najdete tuto tinkturu pod názvem jam chlupatý. Pokud nemáte další projevy (tlukot srdce, nervozita, pocení atd.), tak bych u toho zůstala, jinak bych později, až se sníží hladiny i estrogenu, dodala i ten.
   Pro zajímavost: Levonorgestrel je synteticky vyrobený derivátu ženského pohlavního hormonu progesteronu. Řadí se do rodiny tzv. potratových pilulek. Svým silným hormonálním působením vyvolá v těle ženy dočasnou hormonální nerovnováhu a tím vyvolává celou spoustu nepříjemných nežádoucích účinků. Patří mezi ně bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, bolesti v podbřišku, pocit napětí a bolesti prsů, rozhození menstruačního cyklu (předčasná a opožděná krvácení) apod. Efektivita léku není stoprocentní a i přes jeho užití může dojít k otěhotnění. Tak nevím.

   • Paní Lenko,
    děkuji vám velice za vaše řádky, jste velice šikovná a máte v tomto obhledu velké znalosti.
    Jsem přesvědčena o tom, že momentálně volím tu správnou cestu, jak tělu pomoci. Postupně zjišťuji od mamimek mých kamarádek, že jim léčba hormony stejně nepomohla tak, jak by měla pomoci a nakonec téměř každá časem musela na odstranění dělohy. Když k tomu přidáme vedlejší účinky, které jste vypsala v odpovědi na můj dotaz…. Bylinky nám nikdy takové vedlejší účinky nezpůsobí ať už to v konečné fázi dopadne jakkoliv.
    Jen bych se ještě zeptala k těm projevům (tlukot srdce, nervozita, pocení atd.)….znamená to, že by se tyto projevy mohly objevit v souvislosti s užíváním Jamu? Měla bych to nějak hlídat?
    Katka.

    • Děkuji vám za vaše slova. Předpokládejme, že tyto projevy jsou výsledkem hormonální nerovnováhy (vzhledem k návalům…), pak se tyto projevy užíváním tinktury ztratí. Některé ženy přeci jenom potřebuji pro vyrovnání obou hormonů přidat estrogen a nejlépe se jim osvědčila kombinace jam+jeřáb ptačí květ.

     • Děkuji vám za váš čas.
      Přeji vám hodně spokojených a usmívajících se klientů ve vašem salonu.
      Mějte se krásně.

      • Děkuji 🙂

       • Dobrý den paní Lenko,
        bylinky jsou opravdu skvělé. Absolvovala jsem kontrolu u mého gynekologa s negativním výsledkem u odběrů. Lékař provedl histeroskopii a už od pohledu mi sdělil, že jsem zřejmě v pořádku, což potvrdily i testy. Jen připomenu, už v květnu jsem akutně měla podstoupit aplikaci nitroděložního tělíska. S lékařem jsem do domluvila, že zkusím přírodní léčbu, osvolila Vás, a výsledky jsou úžasné. Ještě bude druhá důkladná kontrola v lednu a pokud bude opět negativní, prý už mě s Levosertem nebude obtěžovat.

        Moje léčba od začátku. Užívala jsem 2 měsíce Jam chlupatý a pak, jelikož jsem se dočetla, že potřebuje tělo přestávku a bála jsem se úplně přestat s bylinkami, koupila jsem si Drmek, uklidňovala jsem se tím, že sice je to Progesteron, ale tělo ho nezná v této formě a vlastně si takto od Jamu odpočine. Ten jsem užívala zase dva měsíce, mimochodem po něm opravdu není tak silná menstuace. Nyní jsem přešla zase na Jam, ale včera jsem ho vysadila úplně.
        Už asi 1,5 měsíce pociťuji v krku jakoby knedlík. Trochu jsem googlila a mám svoji teorii. Poslední týden už byl knedlík v krku pořád a dokonce jsem ho cítila i při pohybu hlavy, přesně v místě, kde je štítná žláza. Včera na krčním nic lékař nenašel, tak mi došlo, že jsem udělala něco špatně s bylinami. Proto jsem včera Jam přestala užívat a zkouším, jestli to může být tím.
        Co si o tom myslíte paní Lenko? Myslíte, že jsem to s tím užíváním bez přestávky přehnala? A jak moc je důležitá přestávka po dlouhodobém užívání těchto bylinek. Mám obavy, co se stane, když bylinky třeba měsíc nebudu užívat, aby se zase něco nezvrtlo, opravdu mě daly dohromady, a velice rychle, tak jsem si vytvořila jistou závislost :-).
        Děkuji a přeji krásný den.
        Katka

       • usmivani@email.cz Říjen 1, 2019 at 7:41 am

        Dobrý den, vidíte, jak jste šikovná. Myslím, že přestávka není u většiny bylinek na škodu, pokud to není dva měsíce, tělo to významně nerozhodí. U některých bylinek se ani neudává nutnost přestávky, ale sama si ji dělám, aspoň týden.
        Co se týče vašeho „knedlíku“, na štítnou žlázu bych si vsadila. Je citlivá na spousty hormonálních podnětů v těle a celý endokrinní systém jsou spojené nádoby. Pokud nemáte změněnou funkci (hypo nebo hyper), což zjistíme laboratorně z krve, stav hormonů šž, tak jde nejspíš o její reakci na nějakou situaci v těle. Ze zkušenosti vím, že je citlivá na stav estrogenu v těle. Vzhledem k tomu, že jste doposud brala progesteron, se dá usuzovat, že mu může chybět. Doplňte ho nejbezpečnějším způsobem a to tinkturou z jeřábu ptačího květu. Progesteron a estrogen se vzájemně hlídají, takže nehrozí estrogenová dominanace. Udělejte si třeha týden pauzu od všeho, a pak Jam bych na čas (týden dva) snížila (počet kapek) a doplnila jeřáb. Kontrolovala si pocitově stav. Pokud by byl problém se šž nezávisle, prostě se objevil, pořešilo by se to dál.

       • Dobrý den,
        Vaše rady a zkušenosti mi velice pomohly, takže i teď věřím, že jste problém popsala správně.

        Hodně jsem si přečetla o žlázách s vnitřní sekrecí, a musím říct, že jsem netušila, jak moc je důležité prakticky pro všechny části těla, aby dobře fungovaly. Na endokrinologii jsem byla odeslána také, když se u mě vyskytly ty zdravotní komplikace. Poslední kontrola po testech a ultrazvuku byla v červenci a bylo mi řečeno, že kromě malé cysty vpravo jsem zcela v pořádku. Ani hyper ani hypo. A cysta se prý ve štítné žláze v této fázi nijak neřeší.

        Odpočinu se teď několik dnů, a pak si naordinuji 6 kapek Jamu a 20 toho Jeřábu ptačího. Jestli bude stav po čase uspokojivý zkusím to s 11 kapkami Jamu a 20 Jeřábu, a uvidím co dál.

        Teorii na to, proč by mi měl estrogen chybět bych měla. Estrogen se tvoří a drží v tukových zásobách těla. Snažím se žít zdravě, takže jsem štíhlá a tuku po těle moc nemám. Možná je to zrovna tím, každopadně už i gynekolog mě při řešení mého zdravotního stavu upozorňoval, že štíhlé ženy mají v době menopauzy výhodu právě díky tomu, že se jim ten estrogen netvoří tak moc a tudíž ta estrogenová dominance se nemusí objevit. Přála bych si, aby to mohlo být tak jednoduché.

        Četla jsem si kolika ženám tady pomůžete s různými bolístkami, jste úžasná. Moc vám děkuji za vaše rady.
        Přeji hodně štěstí. Katka

 12. Dobrý den, ráda bych vás poprosila o radu.
  Je mi 42 let a již dva roky se potýkám se silným krvácením mimo cyklus. Krvácení je vždy silné. V lednu to dopadlo tak, že jsem musela jí na malý zákrok, kde zjistily, že děloha je v pořádku a problém přisuzují hormonální změně.
  Po přečtení vašeho článku je mi jasné, že mám nedostatek progesteronu. Mám jít na vyšetření se štítnou žlázou, kde to vypadá na nízkou funkci. Hormony brát nechci.
  Od malička řeším atopický ekzém, kdy kortikoidy a ditiaden byl na denním pořádku. Od svým 20 let nic neberu, žádné léky prostě nic. 🙂 Můžete mi prosím doporučit čím mám tedy začít ohledně bylin? Děkuji. Gabriela Zímová

  • Dobrý den, vaše problémy jsou širšího spektra a jelikož nejsem lékař, mohu jen doporučovat a říkat své názory. Přesto vám je říct samozřejmě můžu.
   Silné krvácení mimo cyklus se mi tak úplně nelíbí, předpokládám ale, že vás lékaři vyšetřili a vyloučili případné vážnější potíže. Záleží také na tom, jestli berete antikoncepci, ta má v mnoha případech na tom také svůj podíl. Pokud ne, tak bych hledala problém v celé endokrinní soustavě, kde všechny orgány se sebou vzájemně spolupracují. Předpokládala bych tam i sníženou funkci ŠŽ a oslabenou např. slinivku. Asi bych zkusila být vámi pro začátek úpravu stravy (cukr, lepek, laktóza) a přidala ostropestřec na játra. Z bylinných tinktur, které používám já, bych doporučila dlouhodobě Imunex (Duhové elixíry) a 2 na měsíce svízel, dále bych doplnila vše o kontryhel (tinktura nebo čaj) a wild yam kvůli progesteronu.

  • Děkuji mnohokrát za vaše doporučení. Kontryhel jsem již zařadila a se stravou už také více pracuju. Můžu použít místo wild yam kapky Drmek?

   • Není za co, snad vám bude něco k užitku. Drmek můžete místo wild yam použít, vyzkoušejte, uvidíte.

    • Dobrý den, navazuji na můj předchozí dotaz. Už mám výsledky ohledně štítné žlázy. Paní doktorka z endokrinologie mi na základě výsledků kdy mám lehce pod průměr TSH 1,530 nasadila supresní th. Letrox 50ug 1-0-0 nalačno. Chtěla jsem se vás zeptat zda mohu dál pokračovat v podávání byliny Drmek? Přiznávám, že nemám moc velkou důvěru k braní jakéhokoli hormonu. Nejsem si z cela jista zda je to pro mé tělo prospěšné.
     Děkuji za odpověď. 🙂

     • Dobrý den, moc nerozumím nasazení letroxu, ale nejsem lékař, respektuji jeho rozhodnutí samozřejmě, ale normální referenční rozmezí u TSH u dospělého pacienta se pohybuje od 0,35 – 4,94 podle laboratoře (hodně mění tsh léky (kortikoidy snižují)). Přiznám se, že nejsem jeho příznivec, protože to šž prakticky zlikviduje, odstaví od její funkce a ta postupně zakrní. A to nemluvím o vedlejších účincích, o kterých se moc nemluví. Vzhledem k vaší anamnéze by bylo ideální mít od gyn laboratorně zjištěné hodnoty estrogenu a progestorenu a podle toho se zařídit dál.

      • Dobrý den, souhlasím s vámi, necítím, že bych měla brát nějaké léky. Rozhodla jsem jít cestou bylin a také měním stravu od základu. Uvědomila jsem si své hodnoty. Velice vám děkuji a jsem moc ráda, za vaše názory a rady. 🙂

       • usmivani@email.cz Červenec 17, 2019 at 10:08 am

        Ještě chci dodat, že se šž mám bohaté, hlavně osobní, zkušenosti. Totální změna stravy (protizánětlivá strava se správnou hormonální odezvou) byl základ úspěchu. Jdete správně, hodně štěstí.

 13. Dobrý den,
  mohla by jste mi poradit prosím. Jde mi na 66 rok. V mládí jsem trpěla na cysty a po té záněty vaječníků, ve 32 letech po 3 porodu jsem musela na operaci, odstranili mi vejcovody, levý vaječník a pravého kousek nechali, abych ještě menstruovala. Děloha zůstala. Ve 38 letech začaly návaly, tloustnutí, migrény,výškraby, poruchy menstruace. Lékaři do mně lecos píchali, abych menstruovala. Nakonec jsem vše odmítla, přešla na šťávy a dělenou stravu, zhubla jsem, návaly přecházely. Ale přemluvili mě k užívání hormonálních tablet, že jsem mladá, že bych mohla dostat osteoporozu. Užívakla jsem léky 8 let, pak jsem se dozvěděla o produktu z cimifugy a přechod byl dobrý, potom jsem přešla na produkt LR Phyto woman, 3×1, nyní 2×1, který mi dělá dobře. Ale ve všech těchto prostředcích jsou přidány další věci, jako vápník, vit.D, a ty bych si já chtěla přidávat jinak. Poradila by jste mi, na jaké tinktury bych mohla přejít a v jakém dávkování? Děkuji moc za odpověď.

  • Dobrý den, záleží, jestli potřebujete dále doplňovat fytoestrogeny (jestli máte stále ještě přechodové potíže apod.), v uvedeném LR prostředku je červený jetel, který je zdrojem fytoestrogenů, jako komplex s vápníkem a D3 se jeví jako dobrá volba. Pokud máte červený jetel na sobe vyzkoušený, tak nic neměňte, změňte třeba značku, LR je přeci jenom cenově někde jinde (otázkou je pak také ale kvalita produktu). Pokud již fytoestrogeny doplňovat nechcete a chcete mít jen takovou „ženskou pohodu“, vyzkoušejte z Duhových elixírů Rosalen a dále doplňujte minerály (hořčík, vápník…), D, C, Zn, Béčka z přírodních zdrojů, nejlépe potravin.

  • Děkuji. 🙂

 14. Dobrý den, také si dovolím poprosit touto cestou o Vaší cennou radu. Je mi 58 let, od 55 nemám menses, a už cca 5 let mám šílené návaly někdy mnohokrát za den, noční pocení, náladovost, pelichání, zestárnutí, šedivění, osteopenie…. Zkoušela jsem všechny možné tinktury (drmek, dioscorea, kotvičník, eleuterokok…), čajíčky (kontryhel, damiána, gotukola), Macu, pyl, sarapis a jiné přírodní tabletky, také lněné semínko, progesteronové krémy, diosgeninový olej, ale mám pocit, že mi to vůbec nic nepomáhá.
  Ze zoufalství jsem zkusila před dvěma týdny požádat o HRT (Lenzetto + Utrogestan), ale nejsem si jistá, jestli dělám dobře, protože údajně z toho budu každý měsíc krvácet jako při menses, a navíc mi z toho není dobře…. a problémy vůbec neustávají, spíše naopak (noční pocení ještě horší, návaly snad 100x za den, bolest prsou, špatně od žaludku, nervozita, opuchlé oči…..).
  Moje hlavní otázka tedy je, jestli mohu tyto chemické přípravky HRT používat dál – třeba delší dobu, abych zjistila, jestli se to časem nezmění k lepšímu, a jestli k tomu mohu užívat nadále i ty přírodní preparáty…..(myslím ale, že s tím užíváním HRT stejně přestanu, protože krvácet se mi rozhodně nechce).
  Moc Vám děkuji předem za odpověď.

  • Dobrý den, jestli máte užívat chemické léky dále si musíte rozhodnout sama, respektive váš lékař, já vám mohu napsat pouze své doporučení a názor. A ten zni: osobně bych chemické léky rozhodně nebrala, jejich riziko je příliš veliké. Jaký smysl má umělé krvácení jen v důsledku uměle vyvoleném (připomíná mi to něco jako krvácení při braní antikoncepce:( Pokud už vaše tělo přirozeně dospělo do stádia klidu (bez mensesu), nechala bych ho tak. Ve vašem popisu je vidět, že už jste vyzkoušela kde co 🙂 a chápu vaši frustraci. Velmi vám to snižuje kvalitu života. Váš problém bych viděla ve více rovinách. V první rovině bych se věnovala velmi výrazné očistě jater, nasaďte ostropestřec a to na delší dobu (1 balení nestačí). Odlehčete stravu, mně se líbí řídit se tzv. duhovou stravou – barevnost, pestrost a kvalita jídla. Omezte lepek, cukr a alkohol. Dodržujte pitný režim. Mám zkušenost, že to velmi pomůže vnitřnímu prostředí v tomto podobném stavu. V druhé rovině bych nasadila kombinaci jeřáb ptačí květ tinkturu spolu s wild yamem (fytoestrogen+fytoprogesteron), budou se spolu regulovat. Vnitřní napětí rozhazuje endokrinní systém, který spolu spolupracuje, tzn. „udělejte si v životě pořádek“, nerozhazujte si stresem a tlakem na sebe další hormony, které potom mají vliv na celou soustavu, mějte se ráda, vy jste vždy na prvním místě. Čiňte si v životě radost. V neposlední řadě jako u všech doporučuji hořčík, zinek, C, Béčka, vápník v přírodní formě (korálový vápník). Chvilku to bude trvat, ale vytrvejte.

 15. Dobrý den, mám dotaz.Můžu tu tinkturu z jeřábu používat, jako prevenci ? Nemůže mi to nijak ublížit ? Je mi 48 a určité problémy mám, asi jako každá tady.Děkuji za odpověď Iveta.

  • Dobrý den, pokud pociťujete problémy, tak můžete tinkturu vyzkoušet. Tinkturou doplníte pouze na 8 hodin fytoestrogeny, nic neléčíte a nemůžete si nijak ublížit. Nikde nebylo žádnou studií prokázán problém v užívání fytoestrogenů (i když se o to jistě různí farmakologové snaží).

 16. Dobrý den.Jsem ráda, za tento článek .Je mi 48 let, dva roky mám problém s menstruací.Někdy je po měsíci, někdy po týdnu, až 14 dnech, no co mám povídat 😣.Nedávno, velké padání vlasů, nálady pod psa, únava, depky, chjo, chci žít a né se stát mrzutým chlapem 😣😉.Dotaz, můžu užívat tu tinkturu z jeřábu ? Jako prevenci ? Nemůže to nijak ublížit.Děkuji za odpověď a hezký večer 😊. PS: tak moc bych přála všem ženám, klidný přechod .

  • Dobrý den, děkuji za váš dotaz. Vše co popisujete, je pro některé ženy normální (některé mají větší štěstí, že si kromě vynechání menstruace ničeho nevšimnou:)) a určitě se s tím neznepokojujte. Zkuste doplnit nejprve fytoestrogeny jeřábem ptačím (květ) – je to moje oblíbená a odzkoušená bylinka. Vedlejších účinků se nemusíte obávat. Vždy na 8 hodin doplníte fytoestrogeny, nic s tím neléčíte nebo tak něco. Jinak nezapomeňte na hořčík, zinek, C, Béčka, vápník v přirozené podobě – u mě vítězí korálový vápník. Hodně štěstí. LH

 17. Dobrý den,
  děkuji za super článek 🙂 Mám dotaz je mi 45 let a před rokem jsem začala užívat Drmek který mi krásně upravil noční pocení a špatný spánek jinak bylo vše vpořádku. V létě jsem se osypala příšerným akné a nevěděla jak z toho ven zakoupila si přírodní fytoestrogen Puerarii mirificu(užívám obden) a od té doby mám pusinu jak mimino. Občas při periodě-pravidelná na den, zhoršení, ale nic vážného. Cítím se dobře. Jak se díváte na tuto bylinu,děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, děkuji za reakci. Puerarii mirificu v praxi nepoužívám, tudíž nemám s ní zkušenosti, ale předpokládám, že se chová jako jakýkoliv fytoestrogen, který jste v tu chvíli postrádala (akné jako v pubertě 🙂 bývá v tomto období častým jevem a drmek je přírodní progesteron, asi mu chyběl kolega estrogen v tuto chvíli), vyzkoušela jste, vyhovovala, tudíž dobrá volba :).

 18. Dobrý den, z tohoto nejsem moudrá . Uvádíte : V odborných zdrojích se uvádí – ženy, které mají dělohu, musejí brát jak progesteron, tak estrogen, aby se zbavily příznaků menopauzy. Ženy, které dělohu nemají, nemusejí brát progesteron a stačí jim brát pouze estrogen. Pokud nemáte dělohu a budete brát kombinaci těchto dvou hormonů, zvýšíte si riziko rozvoje rakoviny prsu, infarktu, nebo mrtvice.
  Jak to tedy je? To se pouze uvádí nebo je to pravda? Jsem totiž 20 po hysterektomii, odstraněno pouze tělo dělohy, hrdlo ponecháno. Vůbec netuším, jestli už jsem v menopauze nebo ještě v klimakteriu. Problémy jako noční pocení a návaly přes den mám už minimálně 5 let, hlavně v období periody . Poslední zhruba půl rok, se přidaly silné výkyvy nálad, stres, depresívní nálady, brečení, vzteklost ( někdy se až nepoznávám ), hodně rychle mi zestárla pleť, šediví mi obočí , o vlasech raději pomlčím a další skvělé věci jako sucho v ústech, vag.suchost ………….. Vyzkoušela jsem spousty preparátů na bázi přírodních fytoestrogenů ( GS Merilin, jetel, ….), brala jsem dlouhodobě a čekala a …. NIC ! Myslím si, že mi chybí progesteron, že vše odpovídá estrogenové dominanci. Ale mohu tedy používat progesteron krém od BIOVEA nebo si koleduji ??? Dnes jsem si ho ze zoufalství objednala. Velice se trápím, už jsem na pokraji sil. Je mi 52 let. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, vyladit naše tělo je někdy opravdu oříšek. Dle vašeho popisu jste s největší pravděpodobností ve fázi premenopauzy, jelikož menstruaci stále máte, postupně se budete dostávat do menopauzy, skončení činnosti vaječníku. Příznaky, které popisujete jsou časté a svědčí o hormonální nedostatečnosti a můžou trvat i několik let před ukončením. Přesné určení můžete zjistit pouze s krevního testu, můžete o něj požádat svého gynekologa. Dle mého názoru jste s krémem, který píšete, určitě chybu neudělala. Jsou to přírodní preparáty, které nemají, resp. nikde nebyly zaznamenány vedlejší účinky. Z praxe se mi osvědčila kombinace tinktur jeřábu ptačího květ a Rosalen, v případě nedostatečnosti ještě právě wild yam, jako přírodní progesteron. Většině ale stačí ta první kombinace. Nezapomeňte na minerály – hořčík, vápník, B, C, Zn.

 19. Výborne zhrnutá problematika v prehľadnom článku – ďakujem. Chcela by som sa spýtať ohľadom tinktúr – aké prosím doporučujete riedenie a aké dávkovanie? Ďakujem veľmi pekne.

  • Dobrý den, dodatečně děkuji za reakci. Každá tinktura má doporučené dávkování od výrobce, většinou to je 15 kapek 3x denně. LH

 20. Dobrý den,
  vzhledem k mým přechodovým potížím se zajímám o problematiku hormonů, ale stále si nejsem jistá, co že to ty bioidentické hormony vlastně jsou. Pokud to jsou fytoestrogeny, tak jak se liší od užívání výše uvedených bylinek? Situace v ČR je opravdu špatná, co se týká možnosti bioidentické hormony získat, znáte jinou cestu než přes drahé anti – age kliniky?Je možno si je zakoupit v zahraničí nebo se musí udělat na míru? Pak do toho ovšem vstupuje tento byznys…

  • Dobrý den, bioidentické hormony jsou fytoestrogeny používané v krému, v tom máte pravdu. Jejich výhodou je jen forma použití, že se nemusí polykat. Pokud chcete využívat aplikaci přes kůži, dle mého si krém úplně klidně vyrobte z tinktury a nějaké krémové báze, která vám vyhovuje, není to nic jiného. Anti age kliniky využívají díru v trhu. Lze jej zakoupit i na netu. Je to ale dražší. Osobně jsem se na to dotazovala několika mých klientů-lékárníků, a ti na mě koukali o čem mluvím, ale když jsem jim to řekla, o co mi jde, tak mi dali za pravdu, že vyrobit lze všechno. Ale neznali to a nesetkali se s tím 🙁

 21. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, v jaké fázi cyklu používat smldinec nebo Drnek.. Je mi 45 let a mám hodně silnou menstruaci a někdy i krvácení mimo cyklus. Potíže trvají už asi 3 roky, vyzkoušela jsem pulalku, gynex,nic nezabrala. Poslední rok jsem zkusila každý den nakapat jablečný ocet do vody a vypadalo to nadějně, cyklus se upravil. Nyní se potíže vrátily a jabl.ocet už nezabírá.. Děkuji za odpověď

  • Dobrý den, smldinec nebo drmek se užívá při nedostatku progest. stále nebo dle potřeby, v krvi zůstává tak 8 hodin. Takže se musí doplňovat. S podobným problémem jak píšete, se potkávám u žen často, a každé pomůže něco jiného, takže je těžké říct konkrétní jednu věc přímo při vás. Je to bohužel dost odolný problém. Každopádně můžete vyzkoušet i fytoestrogen jeřáb ptačí květ nebo elixír Rosalen od pana Kollára (Duhové elixíry) (můžete kombinovat). Určitě bych také zaměřila svoji pozornost na kontryhel, nebo čaj z kokošky, kontryhele a šalvěje (rovnoměrně od každé).

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *