Blog

Ženské hormony a klimakterium

S tímto tématem se u sebe ve studiu často setkávám, a proto jsem se rozhodla sepsat poznatky a zkušenosti do jednoho článku, který je možno prakticky doplňovat.

Hormony obecně v našem životě hrají zásadní roli, působí jako přenašeči informací a jsou důležité pro souhru tělesných funkcí. Pokud se někde tvoří málo nebo hodně, vždy se to na našem těle projeví.

Kde všude se tvoří hormony

 • Hypothalamus a hypofýza – TSH, ACTH, FH, LH, prolaktin
 • Štítná žláza – T4 thyroxin a z něj přeměnou T3 trijodthyronin
 • Nadledvinky – stresové hormony adrenalin, kortizon/kortizol, DHEA, v malém množství progesteron
 • Vaječníky a varlata – pohlavní hormony, estrogeny (estron, estradiol, estriol), testosteron a progesteron (pozn. estrogeny se objevují i u mužů a testosteron u žen).
 • DHEA – de-hydro-epi-androsteron – reguluje mnoho oblastí látkové výměny. Je jen na předpis a není přírodní alternativa.

V tomto článku se chci věnovat především tématu – menopauza. Ženy v tomto období by měly zajímat hodnoty dvou ženských hormonů a to estrogenu a progesteronu.

Estrogen produkují nadledvinky, tukové buňky, tuková tkáň a játra. Progesteron – pohlavně neutrální hormon, tvoří se v žlutém tělísku (útvar, který zůstává po vajíčku ve vaječníku), trochu v nadledvinkách. Je předchůdcem kortizolu/kortizonu, testosteronu a estrogenu.

Hladina hormonů v ženském těle se může ocitnout v nerovnováze již mezi 30-50 roky v závislosti na mnoha faktorech. Je zajímavé, že i bez ovulace žena krvácí, takže ani neví, že nevzniká žluté tělísko a tím pádem nevzniká progesteron. Když jsem se pídila po informacích, zdá se, že by mohla být špatná domněnka, že tělo neprodukuje v tomto období ženské hormony. Ve skutečnosti tělo produkuje jen o něco méně estrogenu (problémy mohou mít ale např. velmi štíhlé ženy, protože estrogen se přeměňuje v tukové tkáni a také ženy s výraznými návaly a suchostí pochvy). Na druhé straně hladina progesteronu klesá ještě dříve a v menopauze se pak rovná nule. Poněvadž se hormony doplňují, v důsledku nedostatku progesteronu dochází k nerovnováze a vede k estrogenové dominanci.

Estrogenová dominance

Příznaky nadbytku: migrény, zvyšování hmotnosti, ukládání tuku na břiše a hýždích, zadržování vody, trombózy, poruchy štítné žlázy, cévní problémy, riziko mozkové mrtvice, infarktu, rakoviny a plicní embolie, poruchy autoimunitního systému, onemocnění žlučníku, poruchy funkce štítné žlázy, studené ruce a chodidla, vnitřní neklid, cysty, silná nebo prodloužená menstruace, ztráta libida, myomy, změny ve stěru.

Progesteron

Je nepostradatelný pro emocionální rovnováhu, koncentraci, výkonnost, spánek. Posiluje cévy, je důležitý pro tok krve, srdce, snižuje možnost embolie a trombózy, zlepšuje kvalitu pokožky, nehtů, kosti, osteoporózu, zvyšuje energetický metabolizmus, vyplavuje z těla přebytečnou vodu, reguluje krevní tlak, normalizuje srážlivost krve, má vliv na močový měchýř a zabraňuje onemocnění žlučníku, zlepšuje využití hormonů štítné žlázy a chrání ji před zánětem. Normalizuje hladinu cukru a reguluje hospodaření ze zinkem a mědí.

U žen ochabuje okolo 35 roku věku. Nerovnováha mezi progesteronem a estrogenem často nastává už mezi 30-45 rokem.

Progesteron potřebuje každá žena, ať už s dělohou nebo bez ní, s vaječníky nebo bez nich.

Nedostatek progesteronu

Nedostatek progesteronu – poruchy funkce štítné žlázy, srdečního rytmu, poruchy paměti, bolesti hlavy, deprese, emocionální nevyrovnanost, zapomnětlivost, poruchy spánku, ztráta libida, výkonnosti, kolísání krevního tlaku, nárůst váhy a osteoporóza, PMS, bolesti při menstruace či prodloužené krvácení, ukládání vody, otoky, cysty, myomy, problémy s močovým měchýřem, kolísání nálad.

Nejdůležitější úlohou progesteronu je vyvažovat účinky estrogenu (a proto je velmi prospěšný při estrogenové dominanci). Progesteron má ale vliv na fungování mnoha orgánů a tkání v těle. Ovlivňuje tkáně v děloze, čípku, vagíně, má vliv na celý endokrinní systém, metabolizaci tuků, fungování hormonů štítné žlázy, zadržování vody, syntézu myelinové pochvy u nervových buněk, na kostní buňky, termoregulaci, imunitní systém, či vývoj embrya plodu při těhotenství.

Přebytek nezpůsobuje žádné problémy. Ve své praxi považuji za nutné ženy upozorňovat více na nedostatek progesteronu a jeho větší důležitost doplňování než estrogenu, jak je většinou zvykem.

Klimakterium

 • Premenopauza, 35-45 let, trvá v průměru 5 let, může ale trvat i třeba 10. Do nástupu nepravidelných cyklů, chybí ovulace.
 • Perimenopauza. Klimakterium. Trvá rok do posledního krvácení. Nastupuje zpravidla kolem 45 roku. Napřed se snižuje hladina progesteronu a poté estrogenu.
 • Menopauza

Základní symptomy kromě změn v cyklu je deprese, sklíčenost, návaly horka, závratě, bušení srdce, sucho v pochvě, poruchy spánku, náhlé zestárnutí pleti, únava, nadváha, svalové a kloubní potíže, poruchy funkce močového měchýře a štítné žlázy a problémy se žlučníkem.

Prožívání tohoto období se u každé ženy liší a to velmi výrazně. Některé jím projdou ani neví jak, za to některé si ho „krásně užijí“. Proto bych velmi zdůraznila pravidlo – to co vyhovuje jedné, nemusí být pro druhou úplně vhodné.

Ženy v žádném věku nepodstupují tolik operací jako od 40 let dále, nikdy jindy je nepronásleduje takový strach z rakoviny. Nikde v ordinaci se až na výjimky a zvláštní důvody včas preventivně nezjišťuje, jaký hormon tělu chybí a nedoplňuje se bioidentickými hormony. Nebo i zjišťuje, ale jsou ženě nabídnuty hormony chemické. Pokud se například objeví nádor na prsu, většina jich je hormonálně podmíněných a to právě z důvodu estrogenové dominance. Proč se hladiny hormonů nesledují preventivně třeba od 30 let?

Dnes víme, že estrogen klesá s věkem pomaleji než progesteron, proto estrogenová dominance je obvyklým stavem v období kolem menopauzy. Navzdory tomu klasická medicína až donedávna vysvětlovala příznaky premenopauzy a menopauzy jako důsledek snížené tvorby estrogenu. Alternativní přístup nabídl medicíně Dr. John Lee, podle kterého je menopauza v první řadě zapříčiněná poklesem hormonu progesteronu. Jeho hladina se věkem snižuje rychleji než hladina estrogenu, což vede k narušení optimálního poměru obou hormonů ve prospěch estrogenu. Menopauza je tak ve skutečnosti způsobená ne nedostatkem, ale převahou estrogenu, kterou klasická hormonální substituční terapie jenom zhoršuje, a kterou je potřebné léčit přírodními progesteronovými přípravky.

Chemické léky s hormonálním působením mohou v těle vyvolat nesprávné reakce a chovají se v těle v rozporu se svým určením. Vhodnější jsou bioidentické hormony, které ale v ČR nejsou používány a lékaři jsou jako alternativní metody nepřijímány. Sice se objevují první vlaštovky pražských new age klinik, které nabízejí krémy s bioidentickými hormony hlavně pro ženy v klimakteriu, ale jejich cena je pro „běžnou“ ženu dlouhodobě neudržitelná.

Poznámka: velmi mi vadí, že se u nás nepoužívají i bioidentické hormony pro štítnou žlázu, které jsou v Americe běžně (na předpis) dostupné. Snažím se kolem tohoto tématu v současnosti najít další informace a určitě se tomu budu věnovat nadále. Je také zajímavé sledovat, že cholesterol je základním stavebním kamenem u pohlavních steroidních hormonů a v žádném případě není nepotřebnou látkou. Ve starším věku vlivem snížené tvorby těchto hormonů zůstane nezpracován, tudíž jeho hodnoty jsou vyšší a začne se pilulkami snižovat. Vedlejším účinkem snižování hladiny cholesterolu v krvi je snižování draslíku (porucha funkce srdce, bolesti svalů, impotence, snížení výkonnosti…). Také štítná žláza může pracovat málo nedostatečným množstvím progesteronu.

Hormonální nerovnováhu v těle narušují: antikoncepce, diuretika, prášky na spaní, léky na překyselení žaludku, betablokátory, syntetické kortizony, antidepresiva…

Tak co teda

Jak jste na tom s hormony, můžete nejlépe zjistit z laboratorních testů. Pokud vám je lékař nechce udělat, můžete si je zaplatit. Pokud nechcete ani jedno z toho, musíte zkoušet a naslouchat svému tělu.

Musím ale na druhou stranu podotknout, že některým šťastným ženám stačí skutečně doplnit jen estrogen (přírodní fytoestrogen) a jsou v pohodě. Jiným to ale nestačí. Většinou jsou to takové, co si za svého „mladšího období“ prožily i nějaké ty gynekologické starosti a psychické zátěže. Těm může chybět právě hlavně progesteron, ale třeba také oba dva, jelikož se doplňují.

V odborných zdrojích se uvádí – ženy, které mají dělohu, musejí brát jak progesteron, tak estrogen, aby se zbavily příznaků menopauzy. Ženy, které dělohu nemají, nemusejí brát progesteron a stačí jim brát pouze estrogen. Pokud nemáte dělohu a budete brát kombinaci těchto dvou hormonů, zvýšíte si riziko rozvoje rakoviny prsu, infarktu, nebo mrtvice.

Z praxe

Kterým ženám chybí nejčastěji progesteron: při nedostatečné funkci štítné žlázy, při migrénách, cystách a myomech, astmatu a dýchacích potížích, psychických potížích a poruchách spánku, při poruchách paměti, myšlení, neplodnosti, depresích. U osteopenie (předstupeň osteoporózy) chybí progesteron a hormon DHEA. Při slabosti močového měchýře chybí progesteron i estrogen.

Přírodní alternativy

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenním účinkem. Významný je proto i jídelníček, který přirozeně obsahuje tyto látky. Vyskytují se třeba i v pohance, červeném jeteli, soji, mateří kašičce, pylu, andělice čínské, chmelu otáčivém a dalším. Na trhu je velké množství přípravků na klimakterium, každému může vyhovovat něco jiného.

Já ženám ve studiu nabízím a ve své praxi s úspěchem používám tinkturu jeřáb ptačí květ.U jiných jsem se nesetkala s takovými výsledky. Co se týče přírodní alternativy progesteronu, tak jednoznačně wild yam, smldinec chlupatý. Na trhu je k dispozici v různých formách, já pracuji s tinkturami. Z českých luhů a hájů je to hlavně drmek obecný (který byl donedávna ale pro vnitřní užívání zakázaný), zde je třeba opatrnosti při užívání antipsychotik a antikoncepce.

Při doplňování fytoestrogenů bych byla opatrná při rodinné zátěži rakoviny prsu (nejednoznačná odpověď od lékařů, zda může mít vliv jako chemické hormony na rozvoj onemocnění). Nejsem příznivec fytoestrogenů ze sóji z důvodu jejího vlivu na funkci štítné žlázy.

Poznámka: Je dobré v tomto období dbát na vyvážený jídelníček, pohyb, doplňování hořčíku, vápníku, železa, zinku, selenu. Z vitamínů C, D, E, B6, B12. Dále jsou vhodné omega 3-6 nenasycené mastné kyseliny a L-arginin.

LH

Zdroje: zkušenosti z vlastní praxe a zkoumání odborných zdrojů, kniha Přírodní hormonální léčba Anne Hild, Annelie Scheuernstuhl,  http://www.healthywomen.org/condition/progesterone, kniha Alternativa estrogenu, R. Martinová, J. Gerstungová, John Lee’s Hormone Balance Made Simple a What Your Doctor May Not Tell You About Premenopause .

Upozornění: Informace a moje názory chápejte jako možnost rozšířit si náhled na problematiku, nikoliv jako lékařské doporučení!

8 Comments
 1. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, v jaké fázi cyklu používat smldinec nebo Drnek.. Je mi 45 let a mám hodně silnou menstruaci a někdy i krvácení mimo cyklus. Potíže trvají už asi 3 roky, vyzkoušela jsem pulalku, gynex,nic nezabrala. Poslední rok jsem zkusila každý den nakapat jablečný ocet do vody a vypadalo to nadějně, cyklus se upravil. Nyní se potíže vrátily a jabl.ocet už nezabírá.. Děkuji za odpověď

  • Dobrý den, smldinec nebo drmek se užívá při nedostatku progest. stále nebo dle potřeby, v krvi zůstává tak 8 hodin. Takže se musí doplňovat. S podobným problémem jak píšete, se potkávám u žen často, a každé pomůže něco jiného, takže je těžké říct konkrétní jednu věc přímo při vás. Je to bohužel dost odolný problém. Každopádně můžete vyzkoušet i fytoestrogen jeřáb ptačí květ nebo elixír Rosalen od pana Kollára (Duhové elixíry) (můžete kombinovat). Určitě bych také zaměřila svoji pozornost na kontryhel, nebo čaj z kokošky, kontryhele a šalvěje (rovnoměrně od každé).

 2. Dobrý den,
  vzhledem k mým přechodovým potížím se zajímám o problematiku hormonů, ale stále si nejsem jistá, co že to ty bioidentické hormony vlastně jsou. Pokud to jsou fytoestrogeny, tak jak se liší od užívání výše uvedených bylinek? Situace v ČR je opravdu špatná, co se týká možnosti bioidentické hormony získat, znáte jinou cestu než přes drahé anti – age kliniky?Je možno si je zakoupit v zahraničí nebo se musí udělat na míru? Pak do toho ovšem vstupuje tento byznys…

  • Dobrý den, bioidentické hormony jsou fytoestrogeny používané v krému, v tom máte pravdu. Jejich výhodou je jen forma použití, že se nemusí polykat. Pokud chcete využívat aplikaci přes kůži, dle mého si krém úplně klidně vyrobte z tinktury a nějaké krémové báze, která vám vyhovuje, není to nic jiného. Anti age kliniky využívají díru v trhu. Lze jej zakoupit i na netu. Je to ale dražší. Osobně jsem se na to dotazovala několika mých klientů-lékárníků, a ti na mě koukali o čem mluvím, ale když jsem jim to řekla, o co mi jde, tak mi dali za pravdu, že vyrobit lze všechno. Ale neznali to a nesetkali se s tím 🙁

 3. Výborne zhrnutá problematika v prehľadnom článku – ďakujem. Chcela by som sa spýtať ohľadom tinktúr – aké prosím doporučujete riedenie a aké dávkovanie? Ďakujem veľmi pekne.

  • Dobrý den, dodatečně děkuji za reakci. Každá tinktura má doporučené dávkování od výrobce, většinou to je 15 kapek 3x denně. LH

 4. Dobrý den, z tohoto nejsem moudrá . Uvádíte : V odborných zdrojích se uvádí – ženy, které mají dělohu, musejí brát jak progesteron, tak estrogen, aby se zbavily příznaků menopauzy. Ženy, které dělohu nemají, nemusejí brát progesteron a stačí jim brát pouze estrogen. Pokud nemáte dělohu a budete brát kombinaci těchto dvou hormonů, zvýšíte si riziko rozvoje rakoviny prsu, infarktu, nebo mrtvice.
  Jak to tedy je? To se pouze uvádí nebo je to pravda? Jsem totiž 20 po hysterektomii, odstraněno pouze tělo dělohy, hrdlo ponecháno. Vůbec netuším, jestli už jsem v menopauze nebo ještě v klimakteriu. Problémy jako noční pocení a návaly přes den mám už minimálně 5 let, hlavně v období periody . Poslední zhruba půl rok, se přidaly silné výkyvy nálad, stres, depresívní nálady, brečení, vzteklost ( někdy se až nepoznávám ), hodně rychle mi zestárla pleť, šediví mi obočí , o vlasech raději pomlčím a další skvělé věci jako sucho v ústech, vag.suchost ………….. Vyzkoušela jsem spousty preparátů na bázi přírodních fytoestrogenů ( GS Merilin, jetel, ….), brala jsem dlouhodobě a čekala a …. NIC ! Myslím si, že mi chybí progesteron, že vše odpovídá estrogenové dominanci. Ale mohu tedy používat progesteron krém od BIOVEA nebo si koleduji ??? Dnes jsem si ho ze zoufalství objednala. Velice se trápím, už jsem na pokraji sil. Je mi 52 let. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, vyladit naše tělo je někdy opravdu oříšek. Dle vašeho popisu jste s největší pravděpodobností ve fázi premenopauzy, jelikož menstruaci stále máte, postupně se budete dostávat do menopauzy, skončení činnosti vaječníku. Příznaky, které popisujete jsou časté a svědčí o hormonální nedostatečnosti a můžou trvat i několik let před ukončením. Přesné určení můžete zjistit pouze s krevního testu, můžete o něj požádat svého gynekologa. Dle mého názoru jste s krémem, který píšete, určitě chybu neudělala. Jsou to přírodní preparáty, které nemají, resp. nikde nebyly zaznamenány vedlejší účinky. Z praxe se mi osvědčila kombinace tinktur jeřábu ptačího květ a Rosalen, v případě nedostatečnosti ještě právě wild yam, jako přírodní progesteron. Většině ale stačí ta první kombinace. Nezapomeňte na minerály – hořčík, vápník, B, C, Zn.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *