Blog

Cukr

Cukry jsou základním zdrojem energie pro organizmus. Měli bychom se co nejvíce vyhnout JEDNODUCHÝM CUKRŮM (SACHARIDŮM). Jejich konzumací se rychle zvýší hladina cukru v krvi, to následně vede k vyplavení inzulínu, hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Má to také za následek přetěžování slinivky a jater. Jeho přebytek se ukládá v těle ve formě tuku.

Základní dělení: sacharóza (řepný a třtinový cukr), glukóza (hroznový cukr), fruktóza (ovoce), laktóza (mléčný cukr), maltóza (sladový cukr).

Víte, že

  • nadbytek jednoduchého cukru způsobuje podrážděnost, duševní nevyrovnanost, poruchy trávení, nadměrnou spotřebu vitamínů a minerálů (v důsledku překyselení organizmu), aktivaci kvasinky, u dětí hyperaktivitu
  • zdravá dávka je 30 g denně, průměrný člověk přijme ale 150 g denně
  • na jednoduchém cukru vzniká regulérní závislost, protože nám vlivem vyplavování serotoninu v mozku krátkodobě přináší příjemné pocity, mozek si to pamatuje a nutí nás akci opakovat (a to nemluvím o kvasinkách, které schválně vyvolávají v těle chemické reakce, aby tělo vyžadovalo cukr oni tak měly postaráno o potravu)

SLOŽENÉ CUKRY jsou označeny mnoha složitými názvy, nejčastěji však jako škroby, celulóza, hemicelulóza, vláknina a pektin. Vstřebávají se pomalu a dlouhodobě. Nacházejí se nejčastěji v obilninách a mouce, luštěninách, bramborách, rýži, ovoci, zelenině, ořechách, máku a dalším.

GI – glykemický index udává, jakým způsobem určitá sacharidová potravina ovlivní hladinu krevního cukru (glykemii), obecně je vhodné jíst potraviny s nižším glykemickým indexem.

Stejně všichni víme, že bychom neměli, ale stejně to občas porušíme. Nic se neděje, ale z dlouhodobého hlediska se naučme jednoduchý bílý cukr ubírat, nahrazovat jinými alternativami, někde ho vynechat úplně. Budete překvapeni, jak rychle se vaše chuťové buňky adaptují, a nakonec vám cukr nebude tak chutnat, nebo vám pak přijde všechno přeslazené.

O fruktóze z ovoce se dnes hodně diskutuje. Nerozumím úplně tomu, proč bychom se měli vzdávat přirozeného přísunu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Za mě ovoce určitě ano, ale v rozumné míře (žádná kila apod.) a pokud možno ne večer.

Dnes existuje už dost možností jak třeba jen částečně nahradit bílý řepkový cukr. Určitě se vyhněte umělým sladidlům a jiným chemickým zhovadilostem. Vhodnými alternativami jsou: melasa, javorový sirup, rýžový a datlový sirup (existuje velké množství druhů sirupů, je třeba si vybírat s nižším GI), samotné datle nebo datlová pasta, rozmixovaný banán do těsta nebo mrkev, med, slady, stévie, jablečný nebo hruškový koncentrát, sušené ovoce, kokosový cukr, xylitol (březový cukr), erythtit (ten má 0 GI).

, , ,

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *