Lymfatické masáže

Co je lymfatický systém?

Lymfatický systém je jemný „čistící“ systém v našem těle, který se nachází pod povrchem kůže. Odvádí z těla škodliviny, toxiny, bakterie i přebytečnou vodu. Zároveň je spolupracovník imunitního systému – v lymfatických uzlinách se hromadí lymfocity, které vytvářejí protilátky při infekci. Rychlejší průchod lymfy zároveň zrychluje metabolismus. Lymfa je bezbarvá mezibuněčná tekutina, která obsahuje např. bílkoviny, tukové kapénky, cholesterol, vodu, minerály, vitamíny, hormony, lymfocyty, krevní buňky… Součástí lymfatického systému jsou nejen lymfatické cévy, ale také lymfatické uzliny, slezina, brzlík a mandle.

Cílem lymfatické masáže je podpořit odtok lymfy ze tkání. Provádí se malým jemných tlakem s malou frekvencí. Počet opakování je individuální. Doporučuji sérii nejméně pěti masáží a podle výsledků a pocitů přidat nebo přejít na občasnou udržovací masáž.

Jaké máte možnosti:

  • Manuální lymfatická masáž (MLM) – jemnými hmaty na těle ovlivňujeme tok lymfy
  • Kombinace manuální a reflexní lymfatické masáže a přístroje Lymfit– 1/2 hodiny MLM + 1/2 hodiny Lymfit
  • Reflexní lymfatická masáž– účinná technika, kde se masírují veškeré lymf. uzliny, dráhy a vnitřní čistící orgány přes reflexní body na chodidlech a nártech. Přes tyto body se za 45 minut namasíruje celé tělo.
  • Lymfit – spojení přístrojové tlakové masáže, infračerveného záření a elektroterapie.

Obecné kontraindikace: bakteriální či virovém onemocnění, horečka, záněty žil, kůže, nespecifické záněty, onemocnění srdce a ledvin. Pokud si nejste jistí – poraďte se s lékařem.

Informace: Dle nařízení jste před započetím procedury seznámeni se všemi možnými riziky a následně vyzvání k podepsání „Informovaného souhlasu“.

Doporučení: Po každé lymfatické masáži dodržujte pitný režim a počítejte s možnou reakcí (větší únava nebo naopak větší aktivita, chození na malou), takže je lepší si vyhradit den jen pro sebe.