Lenka Hrdličková – celostní přístup k člověku

Lymfatické masáže

Co je lymfatický systém?

Lymfatický systém je jemný „čistící“ systém v našem těle, který se nachází pod povrchem kůže. Odvádí z těla škodliviny, toxiny, bakterie i přebytečnou vodu. Zároveň je spolupracovník imunitního systému – v lymfatických uzlinách se hromadí lymfocity, které vytvářejí protilátky při infekci. Rychlejší průchod lymfy zároveň zrychluje metabolismus. Lymfa je bezbarvá mezibuněčná tekutina, která obsahuje např. bílkoviny, tukové kapénky, cholesterol, vodu, minerály, vitamíny, hormony, lymfocyty, krevní buňky… Součástí lymfatického systému jsou nejen lymfatické cévy, ale také lymfatické uzliny, slezina, brzlík a mandle. Pokud systém nepracuje správně, vznikají nahromaděním tekutiny v mezibuněčném prostoru otoky. Cílem lymfatické masáže je podpořit odtok lymfy ze tkání. Provádí se malým jemných tlakem s malou frekvencí. Počet opakování je individuální.

Co mám vyzkoušeno a co nabízím:

  1. Ruční lymfatickou ve spojení s reflexní lymfatickou masáží – 60 minut
  2. Ruční lymfatickou masáž ve spojení s přístrojovou (Lymfit) – 75 minut
  3. Lymfatickou masáž obličeje – 20 minut
  4. Samotnou reflexní lymfatickou masáž na chodidlech – 45 minut
  5. Samotný přístroj na přístrojovou lymfomasáž Lymfit – 30 nebo 40 minut

1. Spojení klasické ruční lymfatické masáže a reflexní lymfatické masáže chodidel – 60 minut

Aby byla ruční lymfatická masáž účinná, měla by se provádět ideálně 90 minut a to ze začátku třeba i 2x týdně. To velmi zatěžuje klienta nejen časově, ale i finančně. Proto jsem hledala a zkoušela ideální řešení. Našla jsem ho ve spojení klasické ruční lymfatické masáže a reflexní lymfatické masáže chodidel, nové účinné techniky, která i sama o sobě úplně stačí k plnohodnotnému řešení otoků. Celá lymfatická masáž trvá hodinku a ze začátku stačí 1x týdně, poté třeba udržovací 1x za měsíc. Nově také zkouším podpořit odtok magnetoterapií, kterou dávám pod klienta. Z klasické manuální lymfatické masáže používám uvolnění všech uzlin, masáž dolních (někdy i horních) končetin, vše ostatní řeším přes reflexní lymfatickou masáž chodidel. I když by se měla LM provádět tzv. na sucho, mně se osvědčilo používání lymfatického olejíčku nebo gelu. Zvýším tím místní působení i po skončení masáže.

2. Kombinace manuální lymfatické masáže a přístrojové Lymfit– 1/2 hodiny MLM + 1/2 hodiny Lymfit

V tomto případě spojíme ruční uvolnění uzlin, lymfatickou masáž dolních končetin a přístrojovou masáž, tzv. „nohavice“. Pro spousty z nás velmi účinné řešení. Navíc můžete efekt znásobit cíleným zábalem problematických partií.

3. Lymfatická masáž obličeje

Příjemná relaxační masáž obličeje a dekoltu, při které dojde nejen k uvolnění stresu a napětí, ale hlavě má pozitivní kosmetické účinky a odbourává otoky.

4. Reflexní lymfatická masáž

Masíruji veškeré lymfatické uzliny a dráhy přes reflexní body na chodidlech + reflexní body veškerých vnitřních čistících orgánů, které jsou potřeba pro čistění lymfy. Tato masáž během 40 minut vydá za dvě hodiny lymfatické masáže celého těla. Je to neuvěřitelně příjemná a uvolňující masáž. Její účinky na otoky jsou rychlejší a větší než samotná klasická lymfatická masáž jen jedné části.

5. Přístrojová lymfomasáž Lymfit

Samozřejmě se nabízí otázka – nestačila by mi jen přístrojová masáž, tzv. „nohavice“? Jistě, u mnohých z nás i samotné použití přístroje Lymfit bohatě postačí danému účelu. Lymfit navíc masíruje nejen nohy, ale i břicho a ruce. Vyzkoušíme, uvidíme.

Obecné kontraindikace: bakteriální či virovém onemocnění, horečka, záněty žil, kůže, nespecifické záněty, onemocnění srdce a ledvin. Pokud si nejste jistí – poraďte se s lékařem. Schválení lékařem vyžaduji zejména po prodělané trombóze, zánětech žil nebo onkologickém onemocnění. 

Doporučení: Po každé lymfatické masáži dodržujte pitný režim a počítejte s možnou reakcí (větší únava nebo naopak větší aktivita, chození na malou). Jako podpora lze užívat tinktury pro podporu lymfy nebo žilní stěny, případně lymfatické čaje nebo masti. Doporučuji též úpravu stravy, pohybovou aktivitu, střídavé sprchování lehce studenou a vlažnou vodou, správnou obuv a vhodné neškrtící oblečení.