Hořčík je důležitým minerálem pro naše fungování, zároveň nám nejvíc v našem těle chybí.
Hořčík, neboli Magnesium, je obsažen ve všech tkáních a zároveň se účastní více jak 300 biochemických reakcí v těle. Jeho nedostatek, kterým trpí více ja 68 % popuplace, způsobuje vážné problémy v těle.
Jak se projevuje nedostatek?
- křeče
- úzkost a nervozita
- špatný spánek
- nedostatek energie
- zhoršení funkce srdce, bušení
- svalové křeče, bolesti svalů
- bolesti hlavy
- výpadky paměti a mozková mlha
- problémy s tlakem
Jeho spotřeba se zvyšuje při stresu, protože ho tělo spotřebovává ve zvýšené formě
Doporučená denní dávka je 375 mg. K jeho vstřebání je třeba vitamín B6. Dávka závisí na aktuální potřebě (nemoc, stres, sport). Je důležité myslet na to, jakou formu hořčíku jíme, jelikož se velmi liší vstřebatelnost jednotlivých forem. Také je rozdíl mezi muži a ženami a třeba v těhotenství je také nutný vyšší přísun. Samostatná kapitola jsou aktivní sportovci. Spotřeba se zvyšuje také s věkem.
Většinou si řeknete, fajn, dojdu do lékárny a něco mi dají. Ano, určitě vám poradí, ale pokud si objednáváte hořčík třeba přes internet, je dobré vědět, jaká forma je pro mě vhodná. Ne vše je pro tělo lehce vstřebatelné a vhodné. Zároveň je třeba rozlišit, v kterou denní dobu ho beru a co je jeho účelem. Zda přísun energie, či naopak zklidnění a lepší spánek.
V doplňcích stravy se velmi často používá oxid hořečnatý. Využívá se i jako antacidum, proti pálení žáhy. Jeho výhodou pro výrobce je to, že levný, ale vstřebatelnost v organismu je velmi nízká, okolo 5 %. Dále se používá i citrát hořečnatý nebo podobné formy, ten je lépe vstřebatelný, ale má zase projímavé účinky. To má ostatně při vyšší dávce i oxid hořečnatý.
Nejlepší jsou chelátové formy (speciální organická forma hořčíku). Dobře se vstřebávají a nedráždí žaludek a střeva.
Vhodné formy
Jsou to malát, bisglycinát, treonát. Všechny jsou dobře vstřebatelné, bez projímavých účinků, ale každá forma se bere v jinou denní dobu.
Magnezium Malat (kombinace kyseliny jablečné s hořčíkem) – se užívá ráno a v dopoledne, je přísunem energie. Využívá se i při fibromyalgii, snižuje bolest svalů. Významně se podílí na detoxikaci hliníku. Tato forma je vhodná i pro starší lidi a lidi trpící chronickou únavou.
Magnezium Bisglycinát (chelátová forma – aminokyselina + hořčík). Nejlepší a cenově dostupná forma. Tato forma je vhodná užívat po tréninku, odpoledne nebo večer, k regeneraci a zklidnění. Snižuje hladinu kortizolu (stresového hormonu). Vhodná při nespavosti, křečích ve svalech (i v těhotenství), při premenstruačním syndromu či menstruačních křečích (detoxikace estrogenu).
Magnezium L-Threonate (treonát) (chelátová forma, hořčík + kyselina treonová). Tato forma má nejlepší vstřebatelnost a dostane se do celého těla. Je vhodná užívat před spaním, má zklidňující účinek na nervovou soustavu, zlepšuje spánek a zmírňuje úzkosti. Dá se ale využít i během dne na odbourání aktivního stresu. Zlepšuje kognitivní funkce a proces učení. Zpomaluje stárnutí mozku, protože se jako jediný hořčík dostává i do mozku.
Další formy
Přírodní forma z mořské vody – Magnesium Natural – bere se po zátěži, odpoledne a večer.
Strava – ořechy (mandle, kešu a para ořechy), luštěniny, semínka, cereálie, banány, zelená listová zelenina, avokádo.
Minerální vody
Poznámka: z důvodu vzájemného ovlivňování neberte hořčík spolu s železem, vápníkem, antibiotiky či dalšími léky co užíváte.