Lenka Hrdličková – celostní přístup k člověku

Ženské hormony a klimakterium

S tímto tématem se u sebe ve studiu často setkávám, a proto jsem se rozhodla sepsat poznatky a zkušenosti do jednoho článku, který je možno prakticky doplňovat.

Hormony obecně v našem životě hrají zásadní roli, působí jako přenašeči informací a jsou důležité pro souhru tělesných funkcí. Pokud se někde tvoří málo nebo hodně, vždy se to na našem těle projeví.

Kde všude se tvoří hormony

  • Hypothalamus a hypofýza – TSH, ACTH, FH, LH, prolaktin
  • Štítná žláza – T4 thyroxin a z něj přeměnou T3 trijodthyronin
  • Nadledvinky – stresové hormony adrenalin, kortizon/kortizol, DHEA, v malém množství progesteron
  • Vaječníky a varlata – pohlavní hormony, estrogeny (estron, estradiol, estriol), testosteron a progesteron (pozn. estrogeny se objevují i u mužů a testosteron u žen).
  • DHEA – de-hydro-epi-androsteron – reguluje mnoho oblastí látkové výměny. Je jen na předpis a není přírodní alternativa.

Ženské pohlavní hormony jsou zodpovědné za správný průběh menstruačního cyklu. Pokud není správná hladina hormonu estrogenu, nespustí se ovulace (uvolnění vajíčka z folikulu). Pokud není správná hladina progesteronu, sliznice po ovulaci nenarůstá a vajíčko není schopno se uchytit.

V tomto článku se chci věnovat především tématu – menopauza. Ženy v tomto období by měly zajímat hodnoty dvou ženských hormonů a to estrogenu a progesteronu.

Estrogen produkují nadledvinky, tukové buňky, tuková tkáň a játra. Je hormon, který má u žen za následek dozrávání pohlavních orgánů, plné tvary, boky a prsa, jelikož podporuje buněčné dělení, a akumulaci tuku. Estrogen také posiluje kosti a zajišťuje zdravou pleť. Je produkován ve vaječnících, zajišťuje celý průběh menstruačního cyklu a taktéž připravuje dělohu na uhnízdění oplodněného vajíčka. Estrogen má také na svědomí výkyvy nálad, úzkosti, deprese a chronickou únavu.

Progesteron – pohlavně neutrální hormon, tvoří se v žlutém tělísku (útvar, který zůstává po vajíčku ve vaječníku), trochu v nadledvinkách. Je předchůdcem kortizolu/kortizonu, testosteronu a estrogenu. Podporuje spalování tuků, odvádí vodu z tkání, psychickou odolnost a emoční stabilitu.

Hladina hormonů v ženském těle se může ocitnout v nerovnováze již mezi 30-50 roky v závislosti na mnoha faktorech. Je zajímavé, že i bez ovulace žena krvácí, takže ani neví, že nevzniká žluté tělísko a tím pádem nevzniká progesteron. Když jsem se pídila po informacích, zdá se, že by mohla být špatná domněnka, že tělo neprodukuje v tomto období ženské hormony. Ve skutečnosti tělo produkuje jen o něco méně estrogenu (problémy mohou mít ale např. velmi štíhlé ženy, protože estrogen se přeměňuje v tukové tkáni a také ženy s výraznými návaly a suchostí pochvy). Na druhé straně hladina progesteronu klesá ještě dříve a v menopauze se pak rovná nule. Poněvadž se hormony doplňují, v důsledku nedostatku progesteronu dochází k nerovnováze a vede k estrogenové dominanci.

Estrogenová dominance

Příznaky nadbytku: migrény, zvyšování hmotnosti, ukládání tuku na břiše a hýždích, zadržování vody, trombózy, cévní problémy, poruchy autoimunitního systému, onemocnění žlučníku, studené ruce a chodidla, vnitřní neklid, cysty, silná nebo prodloužená menstruace, ztráta libida, myomy, změny ve stěru.

Co má dalšího na ni vliv

Špatný životní styl – nefiltrovaná voda, nekvalitní potraviny, třeba šampóny a jiné produkty osobní péče, čisticí prostředky, antikoncepce, léky, zatížení těžkými kovy a nedostatečná detoxikace.

Xenoestrogeny

Říkáte si, co to zase je. Jsou to syntetické estrogeny, které na nás útočí ze všech stran a napodobují chování našeho fyzického estrogenu. Jsou to známé pesticidy, obsažené od masa až po zeleninu. Různé parabeny, enoxyethanol, triklosany apod., obsažené v kosmetických a úklidových prostředcích. Dále látky z plastů, např. bisfenol apod. A co teprve ftaláty, které se vyskytují např. v kosmetických produktech. Mezi xenoestrogeny patří také mykoestrogeny, z nichž nejnebezpečnější je zearalenon. Tento mykotoxin, napadá některé zrna kukuřice nebo obilí a je nejvíce estrogenně aktivní. Člověku jde z toho hlava kolem. Zkrátka – myslete na to, co jíte, co používáte za kosmetiku a třeba na uklízení. Všechno má na vás vliv.

Progesteron

Je nepostradatelný pro emocionální rovnováhu, koncentraci, výkonnost, spánek. Posiluje cévy, je důležitý pro tok krve, srdce, snižuje možnost embolie a trombózy, zlepšuje kvalitu pokožky, nehtů, kosti, osteoporózu, zvyšuje energetický metabolizmus, vyplavuje z těla přebytečnou vodu, reguluje krevní tlak, normalizuje srážlivost krve, má vliv na močový měchýř a zabraňuje onemocnění žlučníku, zlepšuje využití hormonů štítné žlázy a chrání ji před zánětem. Normalizuje hladinu cukru a reguluje hospodaření ze zinkem a mědí.

U žen ochabuje okolo 35 roku věku. Nerovnováha mezi progesteronem a estrogenem často nastává už mezi 30-45 rokem.

Progesteron potřebuje každá žena, ať už s dělohou nebo bez ní, s vaječníky nebo bez nich.

Nedostatek progesteronu

Nedostatek progesteronu – poruchy funkce štítné žlázy, srdečního rytmu, poruchy paměti, bolesti hlavy, deprese, emocionální nevyrovnanost, zapomnětlivost, poruchy spánku, ztráta libida, výkonnosti, kolísání krevního tlaku, nárůst váhy a osteoporóza, PMS, bolesti při menstruace či prodloužené krvácení, ukládání vody, otoky, cysty, myomy, problémy s močovým měchýřem, kolísání nálad.

Nejdůležitější úlohou progesteronu je vyvažovat účinky estrogenu (a proto je velmi prospěšný při estrogenové dominanci). Progesteron má ale vliv na fungování mnoha orgánů a tkání v těle. Ovlivňuje tkáně v děloze, čípku, vagíně, má vliv na celý endokrinní systém, metabolizaci tuků, fungování hormonů štítné žlázy, zadržování vody, syntézu myelinové pochvy u nervových buněk, na kostní buňky, termoregulaci, imunitní systém, či vývoj embrya plodu při těhotenství. Přebytek nezpůsobuje žádné problémy.

Klimakterium

  • Premenopauza, 35-45 let, trvá v průměru 5 let, může ale trvat i třeba 10. Do nástupu nepravidelných cyklů, chybí ovulace.
  • Perimenopauza. Klimakterium. Trvá rok do posledního krvácení. Nastupuje zpravidla kolem 45 roku. Napřed se snižuje hladina progesteronu a poté estrogenu.
  • Menopauza

Základní symptomy kromě změn v cyklu je deprese, sklíčenost, návaly horka, závratě, bušení srdce, sucho v pochvě, poruchy spánku, náhlé zestárnutí pleti, únava, nadváha, svalové a kloubní potíže, poruchy funkce močového měchýře a štítné žlázy a problémy se žlučníkem.

Prožívání tohoto období se u každé ženy liší a to velmi výrazně. Některé jím projdou ani neví jak, za to některé si ho „krásně užijí“. Proto bych velmi zdůraznila pravidlo – to co vyhovuje jedné, nemusí být pro druhou úplně vhodné.

Ženy v žádném věku nepodstupují tolik operací jako od 40 let dále, nikdy jindy je nepronásleduje takový strach z rakoviny. Nikde v ordinaci se až na výjimky a zvláštní důvody včas preventivně nezjišťuje, jaký hormon tělu chybí a nedoplňuje se bioidentickými hormony. Nebo i zjišťuje, ale jsou ženě nabídnuty hormony chemické. Pokud se například objeví nádor na prsu, většina jich je hormonálně podmíněných a to právě z důvodu estrogenové dominance. Proč se hladiny hormonů nesledují preventivně třeba od 30 let?

Dnes víme, že estrogen klesá s věkem pomaleji než progesteron, proto estrogenová dominance je obvyklým stavem v období kolem menopauzy. Navzdory tomu klasická medicína až donedávna vysvětlovala příznaky premenopauzy a menopauzy jako důsledek snížené tvorby estrogenu. Alternativní přístup nabídl medicíně Dr. John Lee, podle kterého je menopauza v první řadě zapříčiněná poklesem hormonu progesteronu. Jeho hladina se věkem snižuje rychleji než hladina estrogenu, což vede k narušení optimálního poměru obou hormonů ve prospěch estrogenu. Menopauza je tak ve skutečnosti způsobená ne nedostatkem, ale převahou estrogenu, kterou klasická hormonální substituční terapie jenom zhoršuje, a kterou je potřebné léčit přírodními progesteronovými přípravky.

Chemické léky s hormonálním působením mohou v těle vyvolat nesprávné reakce a chovají se v těle v rozporu se svým určením. Vhodnější jsou bioidentické hormony, které ale v ČR nejsou používány a lékaři jsou jako alternativní metody nepřijímány. Sice se objevují první vlaštovky pražských new age klinik, které nabízejí krémy s bioidentickými hormony hlavně pro ženy v klimakteriu, ale jejich cena je pro „běžnou“ ženu dlouhodobě neudržitelná.

Poznámka: velmi mi vadí, že se u nás nepoužívají i bioidentické hormony pro štítnou žlázu, které jsou v Americe běžně (na předpis) dostupné. Snažím se kolem tohoto tématu v současnosti najít další informace a určitě se tomu budu věnovat nadále. Je také zajímavé sledovat, že cholesterol je základním stavebním kamenem u pohlavních steroidních hormonů a v žádném případě není nepotřebnou látkou. Ve starším věku vlivem snížené tvorby těchto hormonů zůstane nezpracován, tudíž jeho hodnoty jsou vyšší a začne se pilulkami snižovat. Vedlejším účinkem snižování hladiny cholesterolu v krvi je snižování draslíku (porucha funkce srdce, bolesti svalů, impotence, snížení výkonnosti…). Také štítná žláza může pracovat málo nedostatečným množstvím progesteronu.

Hormonální nerovnováhu v těle narušují: antikoncepce, diuretika, prášky na spaní, léky na překyselení žaludku, betablokátory, syntetické kortizony, antidepresiva…

Tak co teda

Jak jste na tom s hormony, můžete nejlépe zjistit z laboratorních testů. Pokud vám je lékař nechce udělat, můžete si je zaplatit. Pokud nechcete ani jedno z toho, musíte zkoušet a naslouchat svému tělu.

Musím ale na druhou stranu podotknout, že některým šťastným ženám stačí skutečně doplnit jen estrogen (přírodní fytoestrogen) a jsou v pohodě. Mým pozorováním jsou to hlavně ty se silnými návaly. Jiným to ale nestačí. Většinou jsou to takové, co si za svého „mladšího období“ prožily i nějaké ty gynekologické starosti a psychické zátěže. Těm může chybět právě hlavně progesteron, ale třeba také oba dva, jelikož se doplňují.

Z praxe

Kterým ženám chybí nejčastěji progesteron: při nedostatečné funkci štítné žlázy, při migrénách, cystách a myomech, astmatu a dýchacích potížích, psychických potížích a poruchách spánku, při poruchách paměti, myšlení, neplodnosti, depresích. U osteopenie (předstupeň osteoporózy) chybí progesteron a hormon DHEA. Při slabosti močového měchýře chybí progesteron i estrogen.

Přírodní alternativy

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenním účinkem. Fytoestrogen dle všeho slouží jako regulátor. Nechová se úplně stejně jako skutečný lidský estrogen, ale pomáhá kontrolovat jeho hladinu a zajišťuje, aby nedošlo k jeho zvýšení, nebo naopak významnému snížení.

Významný je proto i jídelníček, který přirozeně obsahuje tyto látky. Vyskytují se třeba i v pohance, soji, mateří kašičce, pylu, cizrně, čočce, hrachu, brokolici, fazolích, burských oříšcích, v klíčkách vojtěšky, semínkách lnu setého a dalších. Strava je v tomto období velmi důležitou částí, budu se jí věnovat samostatně. V přeměně fytoestrogenů v těle je totiž důležitý střevní mikrobiom. Pokud budeme jíst kvalitně, doplníme vitamíny a minerály přirozeně. Pokud to je se stravou horší, doporučuji doplňování hořčíku, vápníku, železa, zinku, selenu. Z vitamínů C, D, E, B6, B12. Dále jsou vhodné omega 3-6 nenasycené mastné kyseliny a L-arginin.

Věnujte pozornost svým játrům, mají velký vliv i na tzv. hormonální detoxikaci.

Na trhu je velké množství přípravků na klimakterium, využívají především sóju, červený jetel, šalvěj, anděliku, chmel otáčivým, ploštičník hroznatý, macu apod. Nejsem příznivec fytoestrogenů ze sóji z důvodu jejího vlivu na funkci štítné žlázy.

Byla bych opatrná v užívání při rodinné zátěži rakoviny prsu, jelikož většina z nich je hormonálně podmíněných v důsledku estrogenové dominance. Objevila jsem ale v poslední době některé publikované informace, které tyto obavy nepotvrzují. Např.:  Současné názory na ochrannou roli izoflavonů vůči karcinomu prsu jsou spíše zdrženlivé. Izoflavony jsou ve vztahu k prsům a děloze považovány za bezpečné, vzhledem k tomu, že jejich dlouhodobé užívání nezvyšuje mamografickou hustotu prsní tkáně ani neovlivňuje endometrium (citace – Fytoestrogeny a jejich využití v menopauze prof. Dr. RNDr. Oldřich Lapčík, PharmDr. Lucie Sosvorová, Interní medicína v praxi).

Já ženám ve studiu nabízím a ve své praxi s úspěchem používám tinkturu jeřáb ptačí květ. U jiných jsem se nesetkala s takovými výsledky. Co se týče přírodní alternativy progesteronu, tak jednoznačně wild yam, smldinec chlupatý. Na trhu je k dispozici v různých formách, já pracuji s tinkturami. Z českých luhů a hájů je to hlavně drmek obecný (který byl donedávna ale pro vnitřní užívání zakázaný), zde je třeba opatrnosti při užívání antipsychotik a antikoncepce.

V poslední době ještě pro lepší pohodu často doplňuji  o ROSALEN – směs bylin pro gynekologickou pohodu, ženskou plodnost, krásu  a duševní svěžest z řady Duhových elixírů pana Kolára.

LH

Zdroje: zkušenosti z vlastní praxe a zkoumání odborných zdrojů, kniha Přírodní hormonální léčba Anne Hild, Annelie Scheuernstuhl,  http://www.healthywomen.org/condition/progesterone, kniha Alternativa estrogenu, R. Martinová, J. Gerstungová, John Lee’s Hormone Balance Made Simple a What Your Doctor May Not Tell You About Premenopause .

Upozornění: Informace a moje názory chápejte jako možnost rozšířit si náhled na problematiku, nikoliv jako lékařské doporučení.

Poznámka: Vlivem změny webových stránek se nepřesunula rozsáhlá diskuze, který byla pod minulým článkem. Rozhodla jsem se aspoň zkopírovat některé zpracované odpovědi do samostatného článku, pro mnohé z vás mohou být inspirativní. Mrkněte do sekce Ženy 45+ nebo přímo odkaz http://usmivani.cz/clanky/z-diskuze-zenske-hormony-a-klimakterium/.